You are here: Home Members redaktor's Home Senát zatím na jedničku

Senát zatím na jedničku

Z úst některých prominentních politiků opakovaně slyšíme, že by měl být zrušen Senát, protože je prý k ničemu a není to ani žádná pojistka demokracie, jak tvrdí jeho zastánci. Zrušit by ho chtěli třeba Miloš Zeman, Andrej Babiš, Tomio Okamura či Václav Klaus ml.

Jenže i tato silná liga českých populistů může o zrušení Senátu tak nanejvýš snít, když zrovna spí, protože k tomu by byl zapotřebí souhlas samotného Senátu—ať už přímý anebo v podobě referenda, které by to umožnilo. Což senátoři neschválí.

Naopak. Senát v posledních dnech ukázal, k čemu ho vlastně máme, když se pustil do úklidu po předvolebním populistickém řádění Poslanecké sněmovny. Jako první to odnesl návrh ústavního dodatku z dílny ministra vnitra Milana Chovance, který měl umožnit občanům používat zbraně za účelem obrany státu. Jeho hlavním cílem ve skutečnosti bylo „přelstít“ evropskou směrnici o zákazu některých typů zbraní a střeliva.

Senát po důkladné diskuzi také odmítl petici podepsanou desetitisíci odpůrců zákona o úplném zákazu kouření v restauracích a na veřejných prostranstvích, kteří požadovali změkčení zákona. I zde zvítězil většinově zdravý rozum. Měnit zákon, který platí jen několik měsíců, a jehož reálné dopady jsou zatím těžko měřitelné, by byl výsměch právnímu státu. Pokud se tak stane, mělo by to být na základě odborné diskuze nebo zvážení některých aspektů zákona Ústavním soudem, nikoliv na základě lobbistických a dalších tlaků.

Senát může být poměrně tvrdým oříškem zejména pro ty, kdo by chtěli z jakýchkoliv důvodů radikálně měnit pravidla hry u nás. K zásadním  změnám by bylo zapotřebí ústavní většiny v Senátu, v němž má ovšem kupříkladu současná hlasovací mašina v PS v podobě ANO, KSČM a SPD jen několik málo senátorů. K odmítnutí změn volebních zákonů navíc Senátu stačí prostá většina.

Ukazuje se, že tím, že Senát i zásluhou toho, jak je volen, nepodléhá stejným populistickým tlakům jako občas Sněmovna. Spolu s Ústavním soudem tvoří u nás opravdu silný tandem, který chybí kupříkladu v Maďarsku či v Polsku, kde vlády jedné strany pošlapávají právní stát. Možná i proto případné snahy populistů podvázat právní stát a liberální demokracii u nás nezajdou nakonec tak daleko.

Právo, 9.12.2017