You are here: Home Members redaktor's Home Senátní volby jako pojistka demokracie

Senátní volby jako pojistka demokracie

Před každými volbami slyšíme od politiků, že jsou zcela zásadní pro budoucnost země. Nadcházející volby do Senátu ale zásadní skutečně jsou, protože horní komora parlamentu se kvůli politickému vývoji u nás stala nejdůležitější pojistkou demokracie.

Tvůrci české Ústavy byli prozíraví, když v podobě Senátu vytvořili instituci, kterou PS nemůže přehlasovat, pokud odmítne ústavní změny nebo změny volebních zákonů. A měli šťastnou ruku, i pokud jde o způsob volby Senátu-- dvoukolový většinový systém. Ten vede k jiným výsledkům než systém poměrného zastoupení, který se používá pro volby do PS. V kombinaci s tím, že se v každých senátních volbách obměňuje jen třetina Senátu, tak senátní většinu často tvoří strany, které nejsou dominantní v PS.

Lze argumentovat, že kupříkladu vláda jedné strany v Maďarsku by nikdy nemohla měnit Ústavu a volební zákony ve svůj prospěch tak snadno, jako se to stalo, kdyby v Maďarsko mělo Senát, navíc volený podobně jako ten český.

Polsko, kde vládní strana též útočí na právní stát, sice Senát má, ale ten je volen celý najednou na základě jednokolového většinového systému ve stejný čas jako Sejm a na stejné čtyřleté volební období. Z toho profituje strana, která je nejsilnější i v Sejmu. Senát pak neslouží jako pojistka proti vládě.

To, že u nás Senát, tak jak je zkonstruován, stojí v cestě ústavnímu a volebnímu inženýrství, se jeví jako důležité zejména nyní, kdy sněmovní většinu tvoří populistické hnutí ANO a krajní levice i pravice. Je to hráz, která nás možná dělí od polské nebo maďarské cesty.

Dvoukolový většinový systém přitom bude stát v cestě výraznému posílení vlivu těchto stran i v nadcházejících volbách, protože že zástupci krajní levice a pravice obvykle prohrávají v druhém kole, kde se proti nim spojují umírněné většiny.

Hnutí ANO má zase problém, který mívala v minulosti ODS. Podporuje ho silně zhruba 30 procent voličů, kteří pošlou do druhého kola nejspíš velké nemálo jeho senátorských kandidátů, jenže ve druhém kole bude stejně jako v minulých volbách čelit převaze voličů zastupujících většinu veřejnosti, která je k ANO silně kritická. Andrej Babiš navíc v minulém volebním období zakormidloval ostře do vod spíše postaršího levicového elektorátu, který bude velmi obtížné k volebním urnám v druhém kole dostat.

Zdá se tedy, že Senát bude jako ústavní pojistka fungovat i v dalším volebním období. A to je dobře.

Právo, 3.10.2018