You are here: Home Members redaktor's Home Senátní volby jako výhra osobností

Senátní volby jako výhra osobností

Právě proběhlé senátní volby odlišuje od těch minulých nikoliv to, že nejvíc senátorů mají opoziční občanští demokraté nebo že neuspěly vládní strany. Toho všeho jsme už byli v minulosti svědky, přičemž víme, že kvůli specifickému volebnímu systému, který se pro volby do Senátu používá, úspěchy i selhání politických subjektů neleze přeceňovat, pokud jde o další vývoj české politiky.

Přesto se tyto senátní volby od těch předešlých něčím zásadním lišily: vlastně poprvé se v nich od vzniku Senátu prosadily v takové míře na politických stranách více méně nezávislé, celostátně známé osobnosti.

To, že zhruba třetina ze všech senátních kandidátů, kteří uspěli v druhém kole, není těsně spjata s nějakým politickým subjektem (i když strany některé z nich podpořily), je i důsledkem pokračujícího oslabování politických stran. Být zasloužilý straník, jakkoliv třeba úspěšný v místní či regionální politice, už neotvírá cestu do Senátu tak, jako tomu v době, kdy české politice vládly tzv. tradiční strany.

Nezávislé, celostátně známé osobnosti, navíc všechny vyhrály s velkým náskokem, což jim přidá v Senátu na autoritě. Podle toho, jak si udělaly jméno,  je lze rozdělit do čtyřech skupin.

Jednou jsou neúspěšní prezidentští kandidáti z ledna tohoto roku: Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer. Druhou tvoří osobnosti, které vystoupily veřejně a viditelně proti různým praktikám premiéra Babiše (Lukáš Wagenknecht) a prezidenta Zemana (Lukáš Bek).

Do třetí skupiny patří ti, kteří v minulosti byli výraznými tvářemi stranické politiky, ale se svými stranami, v nichž byli známi i angažovaností v některých známých kauzách, se rozešli (Přemysl Rabas a Jitka Chalánková). Specifickým případem je pak známý hudebník a podnikatel Ladislav Faktor, který vsadil na sólo jízdu, v níž si celou kampaň sám platil.

Bude samozřejmě dost důležité, do jakých klubů se tito noví senátoři v Senátu zařadí. Může to určit, kdo se stane příštím předsedou Senátu. Pokud jde o jejich obecnou politickou orientaci, všichni se řadí k politickému středu (a většina spíše napravo od něj), což jen podtrhuje, že krize demokratické levice u nás přesahuje hranice ČSSD.

Jejich nástup je také předvěstí, že v příštím prezidentském klání bude z čeho vybírat. Hendikepem řady jinak výrazných nestranických osobností byla totiž až dosud často právě jejich politická nezkušenost. 

Právo, 15.10.2018