You are here: Home Members redaktor's Home Senátní volby jsou testem nových hnutí

Senátní volby jsou testem nových hnutí

V nedávných doplňovacích volbách ve Zlíně se zástupci největších sněmovních stran a hnutí nedostali ani do druhého kola. Šlo nejspíš o předzvěst toho, co nás čeká v regulérních senátních volbách na podzim.

Už v minulých senátních volbách kandidáti za hnutí ANO, které v té době už kralovalo průzkumům veřejného mínění, sice dokázali postoupit do druhého kola ve čtrnácti obvodech, ale nakonec ANO získalo jen tři senátorská křesla.

Souvisí to  bezpochyby s vůdcovským charakterem hnutí, v němž se vše točí okolo Andreje Babiše. Ten sice k sobě dokázal přitáhnout některé známé osobnosti i na úrovni komunálu a senátních obvodů, ale ti doplatili na silnou polarizaci české společnosti, v níž má ANO na jedné straně 30 procent zapálených stoupenců, ale také zhruba 70 procent odpůrců. Překonat tento hendikep bude pro kandidáty ANO těžké.

Piráti coby další relativně nové hnutí mohou mít v senátních volbách  též problémy, i když jiného druhu než ANO. Tím hlavním je, že je to hnutí mladých lidí, podporované převážně mladšími voliči.

Budou tedy mít nejen problémy generovat kandidáty z řad lokálně známých osobností nad čtyřicet let, ale také motivovat svoje voliče, aby šli do komory „starších“ volit. Nemluvě o tom, že pokud se jejich kandidát dostane do druhého kola, může jim škodit nálepka antisystémové strany, proti které se rádi spojí nejen voliči tradičních stran, ale i voliči konkurenčních  antisystémových hnutí.

Antisystémovost, doprovozená nálepkou extrémismu, bude znovu problém i pro hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, stejně jako byla v minulosti (a bude i tentokrát) v senátních volbách pro komunisty.  SPD navíc trpí stejným vůdcovských syndromem jako ANO, což znamená, že vedle Okamury jsou ostatní politici hnutí pro voliče vesměs nezajímaví.

Lze tedy předpokládat, že senátní volby spíše prohloubí současný příkop mezi Sněmovnou, kde mají navrch populisté a nová hnutí, a Senátem, kde si zřejmě znovu povedou dobře zástupci tradičních stran a představitelé různých místních volebních uskupení. To samo o sobě není pro českou demokracii špatné protože Senát v ní za současných poměrů začal hrát roli důležité pojistky proti populistickým tendencím.

Právo, 4.6.2018