You are here: Home Members redaktor's Home Silní muži

Silní muži

Německá kancléřka Angela Merkelová se možná v duchu divila obrazu české politiky, který ji přichystalo neutuchající  soupeření prezidenta a ministra financí s premiérem. Andrej Babiš chyběl  na setkání s vládou, ale dostavil se na setkání s Merkelovou na Hradě.

Babiš tvrdil, že se vládního setkání nemůže účastnit, protože má dlouhodobě plánovanou jinou akci. Podle Hradu si prý o pozvání sám řekl, stejně jako druhý místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. 

Prezident ale naznačil skutečný důvod Babišovy účasti na Hradě: při vládním jednání by se prý nedostal ke slovu.  A jak víme, Babiš dopředu avizoval, jak rád by to Merkelové „vytmavil“.

Merkelová se do těchto byzantských praktik české politiky nenechala vtáhnout a opakovaně zdůrazňovala, že jejím partnerem v jednání je Sobotka. Vzniklý dojem, že na Hradě sedí jakýsi druhý vládní kabinet, ji ale dost musela připomínat země, které žijí hlavně z produkce banánů

Ve skutečnosti nešlo jen o protokolární hrátky. Zeman a Babiš chtějí hrát roli „tvrďasů“, kteří na rozdíl od „slabošského“  Sobotky Merkelové řeknou pěkně od plic, co si myslí o její migrační politice. Co na tom, že tu mohou názory Zemana a Babiše zajímat snad jen jako místní politický kolorit, protože podstatné je, co řekne premiér.

Navíc její poradci ji nepochybně ještě před setkáním na Hradě poučili, že celé to byzantinské šachování s tím, který politik ji kde potká, a jakým způsobem s ní údajně hodlá mluvit, je jen hra o české domácí publikum, nikoliv o budoucí tvář Evropy-- vždyť krajské volby jsou už letos na podzim a  ty prezidentské za 16 měsíců.

Věděla proto také, že to, jak s ní Zeman či Babiš budou ve skutečnosti mluvit, bude vypadat mnohem „tvrději“ v tiskových prohlášeních pro veřejnost, než v reálu.

A domácí smysl toho všeho? Vzhledem k tomu, že Sobotka a duo Zeman-Babiš neříkají k migraci nic zásadně odlišného, šlo především o to, vytvořit zdání, že když už se údajně slabý premiér  země, nestará o bezpečnost, věci musejí vzít do vlastních rukou silní muži české politiky.

Právo, 29.8.2016