You are here: Home Members redaktor's Home Sjezd Andreje Babiše

Sjezd Andreje Babiše

Tento víkend se koná sjezd hnutí ANO. Už  samotné sousloví „sjezd hnutí ANO“ ale obsahuje několik protimluvů.

Za prvé nejde o žádné skutečné „hnutí“. Jde o politický projekt miliardáře Andreje Babiše, který nedrží dohromady žádný vnitřně koherentní soubor idejí, a který nefunguje na základě toho, čemu se občas říká „vnitrostranická demokracie.“ Je to Babišova show, nikoliv sjezd.

Za druhé,  běžné sjezdy se dost liší od poněkud absurdního představení, které musí pod Babišovou taktovkou absolvovat jeho kompars. Už jen představa, že by se na „sjezdu“ rozhodlo o jakékoliv zásadnější věci jinak, než chce majitel hnutí, je absurdní.

Za třetí, protimluvem je i samotný název Babišova projektu. ANO vzešlo z občanské iniciativy Akce nespokojených občanů. Od okamžiku, kdy se do této „akce“ vložil Babiš, ale o žádnou „akci občanů“ už nešlo. ANO se stalo politickým nástrojem miliardáře k přeměně České republiky ve firmu, kterou chce manažersky spravovat.

Dokonce i sjezd „hnutí“, které vlastní jeden člověk, musí ale předvést veřejnosti cosi jako sebekritiku. Dozvíme se tedy, že někteří lidé, které šéf vyslal do určitých funkcí, nepracovali úplně, jak měli. Dozvíme se také asi, že je nutné zlepšit personální politiku na radnicích a magistrátech měst nebo i v krajských zastupitelstvech tak, aby se tam neustále vzájemně nesvářely o moc a vliv různé skupiny.

 Vůdce na sebe dokonce možná vezme určitou zodpovědnost. Jak už sám uznal, nemá v personálních věcech vždy stoprocentní instinkty.

 Zajímavější než volba předsedy, jejíž výsledek je dopředu dán, budou volby místopředsedů. Neukážou, jak tomu bývá na skutečných sjezdech, jak si stojí různé regionální organizace a křídla, ale  kdo uvnitř firmy v Babišových očích vyrostl, a kdo naopak jeho projektu už neprospívá.

Je také možné, že se dozvíme, zda ANO nominuje svého vlastního kandidáta na prezidenta. To by byla svého druhu vůbec nejzajímavější informace z rituálního představení, jehož skript je jinak už dopředu víceméně znám.

Právo, 25.2.2017