You are here: Home Members redaktor's Home Sobotka mezi kameny

Sobotka mezi kameny

Na první pohled vše vypadá jasně. Podle některých předních sociálně demokratických politiků by ČSSD měla pokračovat ve svých snahách o revizi církevních restitucí, neboť takový je její závazek voličům, kteří dál většinově církevní restituce odmítají.

Krajská koalice ČSSD a komunistů v čele s hejtmanem Jiřím Zimolou proto schválila návrh zákona o zdanění církevních náhrad a příspěvku na činnost církví, a to s odkazem na skutečnost, že církev podává v rozporu s restitučními smlouvami stovky určujících žalob, kterými žádá kraje o vydání nemovitého majetku.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka návrh odmítl s argumentem, že ctí uzavřené koaliční dohody. Podle něj lidovci neblafují, když hrozí, že by v případě schválení zákona s pomocí ČSSD odešli z vlády.

První místopředseda ČSSD Milan Chovanec stojí za Sobotkou a Zimolu za předložení návrhu zákona bez konzultací s vedením ČSSD tvrdě kritizuje. Ví proč. Rozložení sil uvnitř ČSSD v nadcházející bitvě je totiž stále jasnější.

Návrh, který jistě má podporu většiny sociálně-demokratických voličů, může posloužit především jako kyj na Sobotku a jeho spojence, popřípadě otřást existencí celé vlády, v případě neúspěchu ČSSD v podzimních krajských volbách.

Zdanění církevních restitucí požaduje i šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Přidáme-li komunisty, kteří už navrhli mírnější verzi zdanění, nadcházející souboj opět přehledně rozdělil síly na politickém bojišti mezi spojence prezidenta Zemana v ČSSD i mimo ní, a ty ostatní.

Pokud by se Sobotka snad podvolil tlaku ze strany svých odpůrců v ČSSD, a vláda by kvůli následnému odchodu lidovců padla, je jisté, že jeho pozice předsedy strany, která závisí na jeho pokračování ve funkci premiéra, bude vážně ohrožena. A prezident Zeman se nemusí v celé věci ani viditelně angažovat.

Právo, 1.6.2016