You are here: Home Members redaktor's Home Sobotka na tenkém ledě

Sobotka na tenkém ledě

Premiér Bohuslav Sobotka se znovu zostra pustil do prezidenta Miloše Zemana. Prohlásil, že Zeman jen zvyšuje napětí ve společnosti, když opakovaně kritizuje jeho osobně a sociální demokracii. Česko podle něj nepotřebuje politiky, kteří zneužívají aktuální hrozby pro svoje politické cíle.

To jsou silná slova, jenže premiér v souboji s prezidentem momentálně tahá za kratší konec.  Zemanův mandát je přímo od „jeho“ voličů, v podstatě ho nelze odvolat, a navíc ho v současnosti podporuje mnoho lidí kvůli jeho postojům v uprchlické krizi.   

Ač je premiér faktickou hlavou výkonné moci u nás, Sobotkův mandát je o poznání křehčí. Je založen na kombinaci povolební aritmetiky, dohodách s koaličními partnery a situaci ve vlastní straně.

Zeman to dobře ví, a snaží se jako zbraně využít jak silného zemanovského křídla v ČSSD, tak sbližování se Sobotkovým klíčovým koaličním partnerem—Andrejem Babišem. V tom, že Sobotku zatím nedokázal odstranit, mu brání především volební výsledky ze sněmovních voleb v roce 2013, protože rozpad vlády by skoro určitě nemohl vést k vytvoření nové většinové koalice. A předčasné volby by byly riskantní.

Navíc by pád vlády zinscenovaný Babišem a Zemanem jasněji definoval (od dřívějšího ostrého pravo-levého vnímání politiky do jisté míry oproštěnou) linii v české politice—mezi „demokraty“ a „zemanovsko-babišovským táborem“. Sobotka by takového pádu koalice mohl využít k tomu, že by postavil do čela koalice politických sil, jejichž deklarovaným cílem by byla obrana liberální demokracie u nás.

V současnosti ale nemá Sobotka, pokud jde o vztah k Zemanovi, za sebou, zdá se, ani většinu ČSSD. A jelikož jeho poslední výroky na adresu Zemana de facto znamenají, že on sám už Zemana nemůže bez ztráty tváře podpořit jako prezidentského kandidáta, nabízí se otázka, jak chce vlastně postupovat.

Snad by mohl deficit vnitrostranické podpory kompenzovat tak, že by se i bez předčasného pádu koaliční vlády jasně postavil do čela nejen protizemanovského tábora v ČSSD, ale všech politických stran, které Zemana dál v prezidentské funkci nechtějí a preferovaly by bez ohledu na své ideové spory kandidáta s pevnou demokratickou výbavou a ochotou společnost spojovat. Je ovšem možné, že by se tak vystavil útokům i těch spolustraníků, kteří třeba nepatří k Zemanovým příznivcům, ale vnímají volbu prezidenta pravo-levou optikou. 

Sobotka je tak v těžké situaci. Může už jen těžko otočit a Zemana nakonec podpořit. A pokud půjde v logice svých posledních prohlášení otevřeně proti Zemanovi, přičemž ten opět zvítězí, bude to velmi pravděpodobně znamenat jeho politický konec.

Právo, 15.2.2016