You are here: Home Members redaktor's Home Sobotka přerýsoval českou politiku

Sobotka přerýsoval českou politiku

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka znovu, tentokrát jasně, připustil možnost vládní spolupráce ČSSD a komunistů po příštích volbách. Zejména v dřívějších mediálních baštách pravice, z nichž některé nyní vlastní Andrej Babiš, se okamžitě spustila vlna morální paniky.

Co na tom, že možnost povolební spolupráce s KSČM před časem připustil i  sám Babiš, i když se následně snažil, jak je jeho dobrým zvykem, vysvětlit, že to nemyslel, jak to myslel. A co tedy na tom, že Sobotka reaguje částečně právě na Babiše, protože tím, že otevřel dveře ke spolupráci s KSČM, činí případné námluvy mezi hnutím miliardáře tíhnoucího k pravici  a krajně levicovou KSČM těžšími.

ČSSD se víc než 26 let spolupráci s KSČM na vládní úrovni vyhýbala, dokonce si ji v roce 1995 formálně  zakázala Bohumínským usnesením. I tak byla pravidelně terčem předvolebních kampaní pravice, že „tentokrát“ už dozajista KSČM do vlády vezme, a proto ji raději nevolit.

Když se jí i přesto podařilo vyhrát volby, musela následně tvořit koalice přes politický střed s pravicovými stranami, za což ji často kritizovali stejní komentátoři, kteří se před tím hrozili jejího spojení s KSČM. A nelíbilo se to pochopitelně ani mnoha jejím voličům.

I za současnou koalici s ANO to schytává. Je prý nemorální tolerovat kvůli možnosti vládnout Babišův obrovský střet zájmů. Sobotka tedy vyšel této „morální poptávce“ vstříc. Říká de facto, že vládnout s KSČM je menší zlo než vládnout s Babišem..

Jeho prohlášení projasňuje českou politiku. Tradiční levicoví voliči budou konečně vědět, že když dají svoje hlasy ČSSD, nepovede to v případě volebního vítězství nutně ke koaličním námluvám s pravicí.

A je to i zpráva pro liberálně levicové voliče, pro které je spolupráce ČSSD s KSČM většinově nejspíš nestravitelná, a podpoří tedy zřejmě někoho jiného než ČSSD. V tomto směru má velkou šanci profitovat ze Sobotkova manévru zejména rodící se koalice lidovců a Starostů.

Ani to není špatná zpráva. Posílí se tak politický střed a liberálně levicoví voliči si konečně přestanou dělat iluze, že jejich politickým domovem by mohla být v českých poměrech sociální demokracie.

Právo, 20.2.2017