You are here: Home Members redaktor's Home Sobotka volí v uprchlicé krizi rozum

Sobotka volí v uprchlicé krizi rozum

Premiér Bohuslav Sobotka vykročil za dosavadní české postoje k uprchlické krizi, když ve svém projevu k českým velvyslancům prohlásil, že je problémem celé Evropy. Této výzvě se podle něj nevyhneme, nemůžeme před ní nikterak utéct. V sázce je přitom další existence systému schengenské spolupráce, tedy jednoho ze základních pilířů evropské integrace.

Navázal tak na své nedávné jednání s francouzským ministrem zahraničí Laurentem Fabiusem, po němž prohlásil, že EU by měla mít společný systém ostrahy svojí hranice. Podle něj bude Česko toto téma otevírat na jednáních EU a je připraveno se na takové společné politice podílet.

Sobotka se tak významně posunul za dosavadní defenzivní postoje české vládní politiky. Ta se stavěla k uprchlické krizi tak, že ji je třeba řešit v zemích, odkud uprchlíci přicházejí, a nechtěla se příliš zaobírat otázkami, co dělat se statisíci migrantů, kteří už v Evropě jsou, nebo jak uprchlický nápor na evropských hranicích začít účinně kontrolovat.

Zejména podobě odmítání kvót pro uprchlíky, za což ČR nyní kritizuje i rakouský kancléř, nesolidárně přenášela hlavní břímě odpovědnosti na jiné země EU, zejména ty, které střeží vnější hranice. Když nyní premiér řekl, že si Česko uvědomuje evropský rozměr krize, a bude tudíž iniciovat evropská jednání o společné ostraze evropských hranic, lze snad doufat, že také naváže na nedávná slova německé kancléřky Angely Merkelové, která plédovala za vytvoření společné evropské imigrační a azylové politiky.

K tomu se Česko zatím stavělo odmítavě, takže se poměrně absurdně a marně brání s pomocí vlastní politiky a fantazírování některých politiků o nasazení armády na hranicích problému, který dalece přesahuje možnosti jednotlivých států. Nehledě na to, že má jen malý smysl vlastní imigrační a azylovou politiku, když mezi zeměmi Schengenu neexistují hranice.

Český premiér také v projevu k velvyslancům zmínil, že pro skutečné zastavení migrační vlny je nejdůležitější ukončení válečných konfliktů v Sýrii a v Libyi, jakož i zlepšování dalších podmínek k životu v zemích původu většiny uprchlíků. I zde by se ale měla česká vláda pokusit o posun od obecných deklarací ke konkrétním návrhům, které by položila na stůl v Bruselu.

Právo, 26.8.2015