You are here: Home Members redaktor's Home Sobotkův Babiš, Babišův Sobotka

Sobotkův Babiš, Babišův Sobotka

Při nedávné návštěvě Německa předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při veřejné diskusi bránil Andreje Babiše, když ho jeden německý sociální demokrat přirovnal k Silviu Berslusconimu s tím, že účast Babiše ve vládě je „znepokojivý signál.“

Sobotka namítl, že ČSSD nebyla schopná využít potenciál nespokojených občanů, a tak vedle ní vyrostlo protestní hnutí.  Ocenil, že i přesto se ČSSD a Babišovo ANO shodly na pozitivním vládním programu, a Česká republika tak má stabilní vládu.

Sobotka má každopádně pravdu, že Babišovo ANO nelze srovnávat s Berlusconiho hnutím Forza Italia, ale jinak než naznačuje. Berlusconi nešel se svým hnutím do politiky, aby hlásal „antipolitiku“.  Forza Italia  se prezentovala jako nový druh politické strany, i když tvrdila, že nemá nic společného s předchozím systémem a korupčními skandály. Berlusconi nevytvářel iluzi, že stojí mimo politiku, a že jeho hnutí je firmou, kterou řídí pár manažérů.  Ať už si o něm myslíme cokoliv, šel do politiky jako politik. Sobotka to jistě ví.

Otázkou je, proč Sobotka cítí potřebu „antipolitika“ Babiše hájit. Odpověď zní, že Babiš se stal jeho hlavní šancí, že se on sám udrží v nejvyšší politice. Sobotka prostě nutně potřebuje, aby vláda, kterou vede, zůstala pohromadě a uspěla.

O minulém víkendu pořádala ČSSD v podobě programové konference cosi jako cvičení na téma reforma a modernizace, které by měly--v případě úspěchu--Sobotkovi a jeho spojencům pomoci upevnit si vliv na chod strany. Šance, že tak ve značně zkostnatělé a vnitřně konzervativní straně skutečně stane, jsou ovšem mizivé. Na reformy taková strana příliš neslyší.

Na co ovšem slyší, je podíl na moci a rostoucí preference. V tom může Sobotkovi paradoxně mnohem více pomoci „antipolitik“ Babiš, než řeči o reformách. Pokud vláda, v níž spolu s  Babišovým hnutím ČSSD působí, uspěje a nerozpadne se, odrazí Sobotka i tlak stranických protivníků. V opačném případě skončí.

Bránit svého vládního partnera před zbytečnými útoky je ovšem i v zájmu Babiše. Když už se svým antipolitickým projektem nakonec skončil ve vládě, je v jeho bytostném zájmu uspět. Krach vlády by byl i jeho fiaskem.

 Mýlí se tak ti, kdo tvrdí, že spojenectví ČSSD a ANO je inherentně nestabilní. Sobotka a Babiš se navzájem potřebují, protože na úspěchu jejich spolupráce závisí jejich politické bytí a nebytí.  S trochou ironie by bylo možné říct, že největší nadějí, že Sobotka prosadí v ČSSD jakési změny, když už ne přímo zásadní reformy, je právě co nejstabilnější a nejúspěšnější spojenectví s Babišem.

Právo, 19.3.2014