You are here: Home Members redaktor's Home Sociální demokracie před brodem

Sociální demokracie před brodem

Čelní politici ČSSD se nechávají slyšet, že strana prý bude ráda, když získá v nadcházejících komunálních volbách sedm procent hlasů, přičemž v roce 2014 celkově získala 12.65 procent hlasů.  V senátních volbách prý bude úspěchem, když získá dvě křesla ze třinácti obhajovaných.

Podle předsedy Jana Hamáčka nemůže mít ČSSD v současnosti vyšší ambice. Místopředseda strany Jaroslav Foldyna dokonce zná příčinu: liberální část ČSSD, která dominovala v posledních letech, prý ztratila kontakt s realitou a ČSSD nyní hledá cestu k reálným problémům.

Jinými slovy: za zhruba rok od sněmovních voleb do konání voleb komunálních se podle Foldyny a ostatních v současném vedení se stranou zřejmě nedalo nic udělat. Co na tom, že na stole nejsou žádné analýzy a ve straně neproběhla o fiasku z loňského roku hlubší diskuze.

Sám Foldyna přispěl k „hledání cesty k reálným problémům“ zatím nejviditelněji svým květnovým extempore. Tehdy, oděn v kožené motorkářské bundě, chtěl „dát jazyk“ aktivistovi, který protestoval proti akci skupiny ruských nacionalistických motorkářů Noční vlci na Olšanských hřbitovech. Následovala salva vulgarit  místopředsedy na sociálních sítích.

Hamáček a  první místopředseda Jiří Zimola pro změnu přispěli k „hledání cesty k reálným problémům“ tím, že prosadili vstup ČSSD do vlády s trestně stíhaným Andrejem Babišem. Mnozí ve straně přitom nabádali, aby ČSSD šla do opozice a věnovala se svojí obnově.

Je sice lákavé svalovat už dopředu vinu za výsledky voleb na minulé vedení, ale je to pustý alibismus. Budou mnohem více reflektovat, co ČSSD udělala za poslední rok. A když už je řeč o tom co dělala před tím, nevíme zatím, zda náhodu neutrpěla fiasko nikoliv kvůli chybám „liberálního“ sobotkovského vedení, ale zejména snahám ze strany některých členů dnešního vedení Sobotku sabotovat, když stál v čele vlády.

Místopředseda strany Jan Netolický defétismus ve straně mírní. Není prý třeba stahovat kalhoty před brodem. Těžko říci, z čeho pramení jeho optimismus. Voliči totiž budou posuzovat „kontakt s realitou“ nikoliv Sobotkův,, ale současných lídrů. A ten se zatím nejeví v nejlepším světle.

Právo, 18.8.2018