You are here: Home Members redaktor's Home Sociální demokracie v pasti

Sociální demokracie v pasti

Předseda ČSSD Jan Hamáček koaliční vládu s hnutím ANO zatím padnout nechat nechce, ale bylo by prý lepší, kdyby v jejím čele nestál Andrej Babiš. Uznává ale, že něco takového není reálné.

Soc. dem. se sice o setrvání ve vládě ještě poradí, ale je třeba brát v úvahu, že hrozí, že ČSSD nahradí okamurovci. A vůbec: má opozice, volající po pádu vlády, vůbec plán, jak dál?

Hamáček samozřejmě nemůže mlčet k nejnovějšímu skandálu, který spustilo tvrzení Babišova syna, že byl unesen na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo. Verbální kličkování předsedy ČSSD ale jen dokresluje, v jak bezvýchodné situaci se strana ocitla tím, že vstoupila s Babišem do vlády.

Z ní v podstatě totiž odejít nemůže - a to ani kdyby se na Babiše provalilo ještě něco skandálnějšího, než jsou obvinění z úst jeho syna. Nejde přitom primárně o to, co by svým odchodem z vlády ČSSD způsobila na politické scéně. Vzniklá situace by se koneckonců příliš nelišila od toho, co jsme zažili před vnitrostranickým referendem v ČSSD, které stranu do vlády s Babišem poslalo.

Závažnějším problémem pro ČSSD je její vnitřní situace. Odchod z vlády by se rovnal uznání toho, že sázka na spolupráci s trestně stíhaným Babišem byla od počátku omyl. Přičemž s tímto rozhodnutím jsou ve straně spojeni konkrétní lidé v čele s Hamáčkem, které řada jiných čelných politiků ČSSD před vstupem do koaliční vlády s Babišem důrazně varovala.

Lze si tak jen těžko představit, že by Hamáčkova skupina ustála souboj o vedení strany, k němuž dojde na březnovém sjezdu. Hamáčkovci by se možná sjezdu ani politicky nedožili. Nepříznivý dopad by odchod z vlády měl i na zemanovce, kteří sice hamáčkovcům házejí klacky pod nohy, ale byli v souladu s přáními prezidenta po celou dobu možná ještě silnějšími zastánci spolupráce s Babišem než Hamáček.

Což o to. Kdyby se současné vedení i zemanovci poroučeli, možná by to byl právě ten impulz, který ČSSD potřebuje, aby se postavila na nohy. Jenže právě proto, že si je Hamáček rizik pro sebe i spojence v případě odchodu z vlády jistě dobře vědom, udělá nepochybně vše, aby ČSSD ve vládě zůstala.

Uslyšíme tedy ještě mnoho slov o potřebě vše pečlivě zvážit, o nevábných alternativách k pádu současné vlády, jakož i o tom, že je třeba nechat pracovat orgány činné v trestním řízení.

V pozadí ale stojí prostě skutečnost, že ČSSD se vstupem do vlády dostala do pasti, protože současné vedení strany nemůže vládu položit bez toho, že spáchá politickou sebevraždu.

Právo, 21.11.2018