You are here: Home Members redaktor's Home Soumrak české levice

Soumrak české levice

Výsledky voleb ukázaly, že českou sociálnědemokratickou i (post)komunistickou levici možná se zpožděním potká osud postkomunistické „demokratické levice“ v Polsku a Maďarsku. Tedy cesta do politické nicoty.

Demokratická levice si momentálně nevede dobře nikde v Evropě, ale není zatím na vymření a je schopná oslovovat jistou část mladé generace.

Prohrává sice velké bitvy, ale je nadále alternativou k demokratické i populisticko-nacionalistické pravici, protože navzdory neproduktivnímu koketování s nadnárodním kapitálem dál hájí nejen sociální stát, ale i lidská práva, otevřenost a vstřícnost k jinakosti.

Česká sociální demokracie se pokusila tomuto profilu západní demokratické levice přiblížit, ale nakonec odmítla pokusy i třeba jen o krotkou modernizaci. Když její předseda před časem zmínil, že by mohla zvednout některá témata, které akcentují piráti, setkal se s výsměchem.

ČSSD se tak navzdory výpraskům v komunálních a  regionálních volbách, které ukázaly, že ji nevolí mladí a vzdělanější lidé ve velkých městech, rozhodla, že bude dál čímsi jako odborovou organizací pro starší, méně vzdělané lidi z menších měst a venkova.

Aby toho nebylo málo, rozhodla se také, že bude pálit ze stejných zbraní jako čeští národovci a různí „obránci“ Česka před různými, většinou virtuálními hrozbami.  Zejména po odchodu Bohuslava Sobotky z jejího čela tak sklouzla k politice obchodování se strachem, jejíhož marketingu se ujal ministr vnitra Milan Chovanec. Nový volební lídr, Lubomír Zaorálek pro změnu oportunisticky rozmlžil proevropské postoje ČSSD.

Mnozí skuteční sociální demokraté se v této národně socialistické straně už nepoznávali. U postkomunistického voličského segmentu ČSSD zase atmosféra strašení oživila reflexy, v nichž se bezpečí pojí s vládou silné ruky.  Na tu jsou ovšem u nás jiní borci, včetně vítězného Andreje Babiše, s nimiž tradiční strana nemůže soutěžit. Dokonce ani ta komunistická, která vsadila na podobnou kartu jako ČSSD.

V podobě, v níž funguje nyní, bude pro českou levici cesta zpět na výsluní téměř nemožná. KSČM je v pasti, protože její nacionalisticko-levicovou ideologii jí bez nálepky „komunistická“ vyvlastnily nové anti-systémové strany. Navíc strana čelí demografické pasti.

ČSSD by se snad ještě mohla vzpamatovat, kdyby volební fiasko vyneslo do prominentních pozic její mladé Idealisty. Když je ale jednou z prvních reakcí na volební výprask výzva Jaroslava Foldyny, aby strana de facto ještě přitvrdila a vedení se ujal bezideový „pistolník“ Milan Chovanec, zdá se, že stará garda v ČSSD je dál odhodlána sázet na dosavadní, ač evidentně mizící elektorát.

Právo, 23.10.2017