You are here: Home Members redaktor's Home Srdcaři, kteří makají

Srdcaři, kteří makají

Když Andrej Babiš mluví o svojí jednobarevné menšinové vládě, opakovaně slibuje, že vláda bude makat. Prezident Miloš Zeman nyní přidal další expresivum: noví ministři jsou prý srdcaři.

Ponechme stranou, že Babišovo „makání“ začíná být coby popis pro něj evidentně nejdůležitější kvality jeho vlády poněkud otravné. Premiérovo a prezidentovo zalíbení ve zdůrazňování pracovní morálky a nasazení začínajících ministrů je problematické nejen proto, že de facto uráží vlády předešlé, ale i z jiných důvodů.

„Makání“ je výraz, který možná dává smysl ve firmě. Vláda je ale těleso politické, které musí o nejrůznějších věcech vyjednávat a respektovat celou řadu politických i ústavních pravidel. To, že budou Babišovi ministři aktivní, nebo že jsou prý srdcaři, je sice pěkné, ale nenapoví nám to nic o výsledcích jejich práce.

Babiš, jak se zdá, má „makáním“ na mysli také skutečnost, že jeho vláda bude fungovat pod jeho taktovkou jako dobře naolejovaný stroj, kde se nepovedou velké meziresortní spory. Jenže ani to nezaručuje úspěch.

Coby politický orgán bude totiž vláda skutečně úspěšná pouze v případě, že si dokáže pro svoje zásadnější kroky a reformní zákony vyjednat většinovou podporu. A upřímně řečeno: úspěšné vyjednávání, jemuž makání moc nepomůže, protože je to politická dovednost, zatím nebylo Babišovou silnou stránkou.

Z historie naší země víme, že právě období, kdy se pod taktovkou jedné strany neustále oficiálně makalo na sto a více procent, a vlády pracovaly od pětiletky k pětiletce jako jeden  tým bez otravné opozice, byla spíše úpadková. I komunistická strana chtěla z celého státu udělat jednu velkou šlapající firmu, jenže se nakonec ukázalo, že mnohem produktivnější byly ty země, kde se v pluralitním prostředí hledal pracně pro zásadní rozhodnutí konsensus.

I nám by nyní prospělo, kdyby Babiš a Zeman ubrali z rétoriky, v níž se začínají ozývat nepříjemné ozvěny budovatelské z minulosti. Žijeme v demokratickém systému, a pokud si toho Babiš a jeho makající srdcaři včas nevšimnou, zažije česká společnost jen další zklamání.

Právo, 18.12.2017