You are here: Home Members redaktor's Home Stalin byl gentleman

Stalin byl gentleman

Představme si, že jednou, řekněme několik desetiletí po smrti  inženýra Miloše Zemana, nyní prezidenta České republiky, prohlásí veřejně nějaký příští prezident, že si zásluhou své fotografické paměti docela jistě pamatuje článek pod názvem „Stalin byl gentleman“, který publikoval právě Zeman, jehož si jinak vcelku váží.

Část veřejnosti se proti tomuto nařčení vzbouří. Média budou namítat, že Zeman sice během svého života pronesl řadu nesmyslů a byl dokonce pár let členem komunistické strany. I vůči Rusku se jako prezident občas choval tak, jako by na něj v archívech Kremlu „něco měli“, ale stalinista to rozhodně nikdy nebyl. Naopak se zasloužil o obnovu demokracie u nás a prokazoval v nelehké době občanskou odvahu.

Budoucí prezident ale bude trvat na tom, že se nikdy nemýlí, a Hrad se tudíž iniciativně pustí do hledání zmíněného textu. Nenajde ho samozřejmě, jenže protože náš budoucí prezident nebude schopen uznat porážku, začne jeho Hrad na Zemana vytahovat texty, které budou mít za cíl dokázat, že stejně morálně selhal.

Kdyby se v té budoucí době Zeman mohl sám bránit, asi by argumentoval, že doba, ve které žil, byla složitá. Že jednou věcí bylo být stalinistou a zůstat jím celý život. Jinou že  bylo být stalinistou, který prozřel a stal se z něj reformní komunista (a po sovětské invazi  v roce 1968 dokonce třeba i disident a později liberální demokrat).

A že ještě úplně jinou věcí bylo vstoupit do KSČ v době Pražského jara a nechat se z ní vyškrtnout po sovětské invazi.

Nebo že bylo možné v KSČ být i během normalizace ze strachu, kvůli kariéře, nebo dokonce přesvědčení, ale nikdy nikomu vážně neuškodit. Popřípadě v ní nebýt, ale přitom érou komunismu proplout bez jediného veřejného protestu a patřit k pasivní většině tichých svorníků režimu.

Budoucí hradní hledači pravdy o Zemanovi budou neoblomní: takové rozdíly sice mohly mít nějaký smysl v době, kdy Zeman žil, ale dnes? Najdou možná i pár  textíků, v nichž inženýr Zeman nepíše nic o potřebě zavést liberální demokracii, ale naopak používá komunistické ptydepe své doby. A považte: mluví ne o potřebě na hlavu porazit, ale vylepšit komunistický systém!  

Použijí tak proti němu dokonce i jeho slavný text v Technickém magazínu z léta 1989. Ten, jak víme, se „Prognostika a přestavba“, z čehož pro budoucí hradní vykladače Zemanova odkazu jasně vyplyne, že nechtěl ý systém bořit, ale jen vylepšit!

Z čehož se dá také dovodit, že i kdyby text „Stalin byl gentleman“ nenapsal, klidně ho napsat mohl, takže proč se omlouvat. Historii koneckonců vždy píšou současní vítězové a jejich přičinliví vykladači. Nebo ne?

Právo, 25.4.2015