You are here: Home Members redaktor's Home Stát na vlastní nebezpečí

Stát na vlastní nebezpečí

V moderních průmyslových společnostech dochází čas od času k  průmyslovým katastrofám. Zároveň platí, že četnost jejich výskytu a neschopnost státu se z nich poučit se--obrazně řečeno--zvyšují směrem od západu na východ a od severu na jih.

Když dojde k takovým karambolům na Ukrajině, v Rusku, v Číně nebo někde v Africe, přijímáme to obvykle s pokrčením ramen. Buď se to zdá být daní za překotný hospodářský rozvoj, který není svazován potřebnými pravidly bezpečnosti při práci, anebo jde prostě o šlendrián nefunkčního či napůl zhrouceného státu, rámovaného kulturou neúcty k lidským životům.

V Česku se čas od času po průmyslových katastrofách rozproudí debata, zda stát funguje v regulování rizik průmyslové výroby, tak jak má, ale poučení, zdá se, nepřichází. Před několika lety se tak živě diskutovalo o tom, v čem všem stát selhal, když během metylalkoholové aféry zahynulo několik desítek lidí.

Zdálo se, že se blýská na lepší časy. Byla přijata nová pravidla i normy, a nová vláda navíc učinila „fungování státu“ svojí prioritou. Jenže v roce 2014 přišla série výbuchů ve skladech munice ve Vrběticích a opět se ukázalo, že stát nejen ponechal celou jednu rizikovou oblast bez řádného dozoru, ale také že státní orgány úplně nevědí, jak v takových situacích reagovat. Následovaly obvyklé sliby, že se stát poučí.

Bohužel posledních několik měsíců ukázalo, že život a práce v Česku jsou nadále „na vlastní nebezpečí“. Nejprve v polovině srpna došlo k požáru v Unipetrolu v Záluží u Litvínova, aby jen o pár týdnů později explodovalo v Poličských strojírnách 320 tun střelného prachu. I zde státní orgány reagovaly dost zmateně.

Před dvěma dny došlo k výbuchu střelného prachu ve zbrojovce Sellier&Bellot ve Vlašimi a včera pro změnu k výbuchu v cukrovaru a lihovaru společnosti Tereos TTD, a. s. v Dobrovici na Mladoboleslavsku.

Připočteme-li k těmto průmyslovým katastrofám občasné zřícení toho či onoho mostu s tragickým následky, popřípadě neschopnost státu zajistit bezpečnost na železničních přejezdech, nabízí se nelichotivý obrázek země, jejíž vlády rády dělají velká gesta, jako jsou třeba v současnosti plánované manévry policie a armády u hranic země kvůli uprchlické vlně, ale potřebných opatření k ochraně občanů před u nás reálnějšími nebezpečími se jaksi navzdory slibům pořád nedostává.

Právo, 23.9.2015