You are here: Home Members redaktor's Home Strana jsem já

Strana jsem já

V rozhovorech se zahraničními novináři si Andrej Babiš evidentně nedává takový pozor na image, který si pečlivě buduje doma. Tedy image úspěšného podnikatele, který by svoje zkušenosti mohl zúročit ještě lépe ve prospěch státu, než už obětavě činí, kdyby ho neomezovali koaliční partneři, respekt pro názory spolustraníků v hnutí ANO a koneckonců i samotná, veskrze prohnilá politika.  I proto je velmi poučný rozhovor, který poskytl před několika dny britskému listu Financial Times

O svém hnutí v rozhovoru upřímně prohlašuje „strana jsem já“. Je zajímavé, že když na tuto zřejmou pravdu opakovaně upozorňovali analytici, považovalo se to za snahy Babiše politicky poškodit. Bylo téměř jedno, kolikrát kdo opakuje, že Babiš hnutí ANO de facto vlastní, a že demokracie v něm neexistuje.

Nyní z Babiše v rozhovoru, v němž se tak trochu celou dobu předváděl, vyklouzla pravda. Slovní spojení „strana jsem já“ nyní rezonuje na sociálních sítích. Těžko říct, proč je to pro mnohé lidi takové překvapení.

Britský novinář, jehož mysl není obestřena mlhou, která okolo mocného a mediálně zdatného Babiše panuje u nás, také položil šéfovi hnutí ANO logickou otázku v reakci na jeho tvrzení, že v politice vlastně nechce být a obětuje se. Otázka zněla, proč tedy Babiš nerezignuje.

Babiš odpovídá: „Já nemůžu rezignovat! Jste blázen? Musel bych opustit zemi. Všichni by si mysleli, že jsem zrádce. To nemůžu udělat. Musím to tu dokončit. Spousta lidí na mě sází, že to tady dokážu změnit. A já věci měním.“

Co na tom, že je to v  rozporu s tvrzením v témže rozhovoru, že kdyby nebyl v politice, měl by mnohem větší vliv, protože by prý mohl využívat svoje, noviny, lobbovat, ovlivňovat politiky. Z jakéhosi důvodu se ale raději přeci jen angažuje v politice, protože prý jen tak může věci měnit a svoji misi dokončit! Čert aby se v oligarchově logice vyznal.

A není to v rozhovoru s FT poslední logický přemet: Babiš, který v českých médiích neustále naznačuje, že by rád vyhrál příští volby, protože v současné koalici se musí přizpůsobovat levici, britskému deníku prozradil, že nechce být příštím premiérem! To je prý funkce bez odpovědnosti, evidentně tak nanejvýš dobrá pro Bohuslava Sobotku. 

Babiš by prý rád zůstal, kde je. Proč chce ale tedy vyhrát příští volby? Neřídí naši zemi premiér? Čím je ministerstvo financí důležitější? Na odpověď bychom se možná museli zeptat nikoliv Babiše-politika, ale Babiše-podnikatele.

Právo, 24.2.2016