You are here: Home Members redaktor's Home Systém Babiš

Systém Babiš

Po několika měsících koaličního vládnutí začíná být zřejmé, jakým způsobem politicky funguje „nepolitik“ Andrej Babiš. „Systém Babiš“ je založen na populismu zvláštního druhu.

Pokaždé když sociální demokracie, největší vládní strana, navrhne nějaký větší výdaj ze státní kasy, ministr financí a šéf hnutí ANO v jedné osobě nejprve jako správný a přísný hospodář oznámí, že jde jen o plýtvání státními penězi.

Tento první krok je evidentně namířen na pravicové voliče, kteří ocení, že se Babiš skutečně snaží řídit stát jako firmu, která chce nejen omezovat ztráty, ale možná časem i generovat zisk.

Po nějaké době ovšem Babiš ustoupí a nabídne svoji sociálně citlivou tvář. Nakonec se ukáže, že „zdroje jsou“. I levicoví voliči si přijdou na své.

Další dimenzí „systému Babiš“ je naprostý nedostatek kolegiality. Ministr financí nejprve bez konzultací s koaličními partnery oznámí, že něco rozhodně nejde, aby pak sólově oznámil, že to jde, a navíc že řešení dojednal sám, bez „břídilů“ z koaličních stran.

Způsob, jakým se zachoval ve věci prodloužení těžby na dole Paskov, je v tomto směru exemplární. Místo toho, aby ministr jednal s firmou  NWR, majitelem dolů na Ostravsku, ve spolupráci s vládními kolegy, kteří pomoc horníkům navrhli, pomoc nejprve z různých úhlů zkritizoval, aby pak podnikl sólo akci, na jejímž konci se jevil, jak správně poznamenal v tomto deníku Alexandr Mitrofanov, jako kouzelný dědeček.

Naplňují se tak předpovědi některých analytiků, včetně autora tohoto komentáře, z dob vyjednávání o nové koalici, že miliardář a vlastník obrovského podnikatelského impéria, který je zvyklý vše řídit, jen těžko bude schopen někoho poslouchat. Když kdysi vstoupil do italské politiky Silvio Berlusconi, volby vyhrál a stal se premiérem. I proto jeho vláda nějakou dobu fungovala.

Babiše volební výsledky odsoudily k účasti ve vládě, ale až jako toho „druhého“. Jak se dalo předpokládat, dělá mu tato pozice velké problémy. Premiéra Sobotku nejen takříkajíc „neposlouchá“, ale dokonce ho, zdá se, ani nebere jako sobě rovného.

Když se Sobotka odváží ohradit proti některým aspektům Babišovy politiky, může si být jistý, že Babišovy deníky, zejména MF Dnes, spustí proti němu nějakou kampaň. Babiš s tím nemá opravdu, ale opravdu nic společného. To jenom přičinliví novináři konají svojí práci podle nejlepšího svědomí a vědomí.

 Pokud bude Babiš v tomto stylu pokračovat, nečeká vládu nic dobrého. I kdyby totiž nechtěl koalici zatím rozbít, je jisté, že „systém Babiš“ má potenciál oslabit pozici vlády i všech vládních stran stejně, jak toho v předminulé vládě neslavně dosáhl Vít Bárta s Věcmi veřejnými.

Právo, 9.4.2014