You are here: Home Members redaktor's Home Ta naše visegrádská idylka

Ta naše visegrádská idylka

V poslední době si někteří politici a komentátoři libují, jak chytře se visegrádské země zachovaly v uprchlické krizi. Západní Evropa je prý kvůli své naivní otevřenosti k uprchlíkům na pokraji zhroucení, takže snahy tamních politiků nás poučovat a přehlasovávat nejsou na místě. Naopak jsou prý výrazem velkopanského chování nebo pomýlených představ, že západní demokracie jsou jaksi vyspělejší než ty postkomunistické.

Kdyby tak Západ naslouchal některým visegrádským politologům! Musel by si uvědomit, že jeho demokracie je v ohrožení nejen kvůli bezbřehému humanismu a prázdnému vzývání hodnot, ale i kvůli tomu, že se elity zcela odtrhly od lidu! Naopak právě bývalé komunistické země jsou prý dnes poslední baštou západních hodnot, protože se na svět dívají realisticky, bez brýlí politické korektnosti. To v západní Evropě budou při její současné politice brzy vládnout extrémně pravicoví populisté.

Což o to, takové strany kvůli současné uprchlické krizi (a před ní kvůli krizi eurozóny) skutečně posilují, o čemž svědčí i čerstvý úspěch Národní fronty Marine Le Penové v regionálních volbách ve Francii nebo zisky Svobodných v nedávných volbách v Rakousku. Jenže navzdory tomu zatím všude zůstávají u vlády tradiční pravicové a levicové strany, které se v případě nutnosti raději spojí přes politický střed do koalice, než aby pustily k vládě extrémisty.

To ve Visegrádu jsme jiní kabrňáci. V Polsku nyní vládne samojedině Právo a spravedlnost (PiS) Lecha Kaczyńského. Ve srovnání s ním je Národní fronta umírněný spolek. Už proto, že i při nereálné možnosti, že by Národní fronta kdy získala ve Francii absolutní většinu, by se jen těžko uchýlila k antidemokratickým praktikám, které už stačila předvést od své výhry PiS. Její intenzivní čistky ve všech vrcholných orgánech, včetně Ústavního soudu, armády a tajných služeb, připomínají svého druhu státní převrat.

V Maďarsku vládne za pomoci metod, které teď prosazuje PiS v Polsku, už nějakou Viktor Orbán. Jen o něco lepší je situace na Slovensku, kde některé nedemokratické choutky jednobarevné vlády Smeru přece jen brzdí či vyvažuje prezident Andrej Kiska.

Česká republika vládě jedné strany zatím odolává, ale nejsilnějším politickým subjektem v zemi je ANO miliardáře Andreje Babiše, který považuje parlamentní demokracii za žvanírnu. Jeho případné vítězství v příštích volbách, následované znovuzvolením prezidenta Miloše Zemana, by jistě Česku republiku notně přiblížilo demokratickým „standardům“ zbytku Visegrádu.

Když si tedy dnes leckteří visegrádští komentátoři či politici nezapomenou ve svých úvahách na téma krize EU kopnout do Angely Merkelové, popřípadě do „povýšeneckého“ Západu, možná by neuškodilo, kdyby se nejprve namáhali vysvětlit, odkud berou přesvědčení, že ve Visegrádu jsme na tom s demokracií a politickým realismem lépe než na západ o d nás

 Zamyslet by se měl i český premiér Bohuslav Sobotka. Konkrétně nad tím, s kým se to dnes objevuje v záři kamer na jednom pódiu při visegrádských summitech a s kým koordinuje naší politiku vůči západu EU.

 Novinky, 8.12.2015