You are here: Home Members redaktor's Home Tah Mládkem, šach Prouzou

Tah Mládkem, šach Prouzou

Návrh premiéra Bohuslava Sobotky na odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka může být jednou z posledních příležitostí pro prezidenta Zemana ukázat před prezidentskými volbami veřejnosti, kdo je na české politické scéně pánem.

Podle většiny ústavních expertů sice prezident musí návrhům premiéra na jmenování a odvolání ministrů vyhovět, ale víme, že se čeští prezidenti tímto výkladem ne vždy řídili. Prezident může odvolání různým způsobem zdržovat.

Proslýchá se, že Mládka by chtěl premiér nahradit ve funkci svou pravou rukou--dosavadním státním tajemníkem pro Evropskou unii Tomášem Prouzou. Pokud tomu tak je, Zemanovi se nabízí příležitost, aby před blížícím se sjezdem sociální demokracie rozehrál jednu ze svých partií v politickém šachu.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se už nechal na sociálních sítích slyšet, že Prouza je znám jako spojenec různých sdružení vystupujících proti Zemanovi. Po takové palebné přípravě si lze jen těžko představit, že odvolání Mládka a zejména případné jmenování Prouzy proběhne bez problémů.

Je ale možné, že šachovou partii hraje i premiér. Třeba vypuštěním Prouzova jména jen testuje Zemanovu reakci. Pokud by nakonec nominoval někoho jiného, neutrálnějšího, může to Hrad brát jako ústupek, a odvolání Mládka i jmenování nového ministra může proběhnout hladce.

Je ale též možné, že Sobotka chce jít v podobě případné nominace Prouzy do otevřeného střetu se Zemanem. Na nadcházejícím sjezdu totiž jistě zazní i silné názory ve vztahu k tomu, jak by se ČSSD měla postavit k případné Zemanově kandidatuře pro druhé volební období, pokud ji 9. března—tedy jen den před volbou předsedy ČSSD—Zeman oznámí.

Kdyby prezident bez větších průtahů nyní vyhověl Sobotkově návrhu na odvolání Mládka i návrhu na jmenování Prouzy, ukázal by ČSSD přátelskou tvář, což by jeho spojenci ve straně mohli využít k oslabení případné kritiky Zemana ze strany Sobotkova křídla na sjezdu i po něm.

Pokud Zeman, jak se dá předpokládat, naopak vyvolá zejména okolo případného jmenování Prouzy konflikt, nemusí z něj nutně vyjít jako vítěz. Jeho případné zdržování nebo dokonce „neústavní“ kladení podmínek může Sobotka využít, aby argumentoval proti podpoře Zemana ve vnitrostranickém referendu o prezidentských kandidátech, které chce ČSSD uspořádat.

Jinými slovy: odvolání Mládka i jmenování nového ministra má mnoho důležitých konotací, které sahají daleko za odpověď na otázku, jak se bude jmenovat osoba, který povede ministerstvo obchodu a průmyslu do konce mandátu současné vlády.

Právo, 22.2.2017