You are here: Home Members redaktor's Home TOP 09 v bažinách fízlování

TOP 09 v bažinách fízlování

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nedávno vyhrál malou politickou bitvu, když se nemusel omlouvat za to, že komunistického poslance Zdeňka Ondráčku nazval komunistickým fízlem. Ondráček sloužil v roce 1989 u pohotovostního pluku, který se podílel na potlačování protirežimních protestů.

Aféra si vysloužila nemalou mediální pozornost, která zastínila i několik velkých mezinárodních krizí, potenciálně ohrožujících i Česko. TOP 09 tato mediální pozornost evidentně povzbudila.

Strana, která si během svého vládního angažmá rozumně uchovávala odstup od „kádrovácích“ témat éry českého postkomunismu, jako jsou lustrace, boj za jediný správný Ústav pro studium totalitních režimů, či antikomunismus zneužívaný pro politické účely, se tak před nastávajícími komunálními a senátními volbami rozhodla zahrát nám představení na téma morální očisty české politiky.

Dozvídáme se, že strana prý bude bojovat proti radnicím plným kmotrů, komunistů a fízlů. V Poslanecké sněmovně pro změnu Kalousek předvedl neobyčejně působivý herecký výkon na téma údajné zrady lidovců, když nepodpořili ODS a TOP 09 ve snaze, aby se lustrace vztahovaly i na členy vlády. Pomohli tím prý rozhodnout o tom, že "nejhorší bolševický šmejd se bude moci stát třeba ministrem vnitra".

To jsou výroky hodné některých představitelů ODS v časech, kdy se volební kampaně této strany odehrávaly ve znamení mobilizací proti „bolševickému šmejdu“. Kalouskovi a spol. ale možná uniklo, že ODS na tuhle tupou politiku takříkajíc dojela.

Aby se totiž politici mohli stavět do role morálních arbitrů v otázkách minulosti, potřebují mít sami čistý štít. Vezměme si jako příklad morální odsudky dštícího Kalouska.

Hlasitý antikomunista Kalousek v roce 2006, už coby předseda zaručeně pravicové KDU-ČSL, přistoupil na nabídku Jiřího Paroubka z ČSSD jednat o vytvoření koaliční vlády s podporou KSČM. Pod tlakem své strany musel tento projekt vzdát a následně rezignoval na předsednickou pozici. Poté ovšem pružně přešel coby zakladatel s funkcí místopředsedy do ještě zaručeněji pravicové TOP 09.

Jak by asi Kalousek mluvil o komunistech, kdyby jeho lidová strana skončila ve vládě podporované KSČM? Asi bychom od něj slyšeli docela jiný slovník, než ten, v němž se to hemží expresivy typu bolševický šmejd a komunistický fízl. Nejspíš by nám vysvětlil, že stejně jako když byl členem lidové strany v dobách normalizace, antikomunistou může být člověk i tak nějak vnitřně. Je holt občas třeba respektovat realitu.

 Ať tak či onak, jisté je, že TOP 09 dělá velkou chybu, když se po stopách ODS vydala do zrádných politických bažin falešné morální paniky. Značná část Čechů se nebrání kritickým pohledům na minulost, ale většina má dokonale vypěstovaný čich na přetvářku. Když o bolševických šmejdech, komunistických fízlech a kmotrech plameně mluví politici, kteří by si ze všeho nejvíc měli zamést před vlastním prahem, obvykle to česká veřejnost neocení.

Právo, 30.9.2014