You are here: Home Members redaktor's Home Trocha německé nudy by u nás neškodila

Trocha německé nudy by u nás neškodila

Předvolební situace v Německu je prý nuda. Angela Merkelová skoro jistě bude kancléřkou už počtvrté, ač jí mnozí komentátoři u nás před rokem předpovídali pád do politické nicoty. Nyní někteří alespoň varují, že její znovuzvolení jen „zabetonuje“ poměry v Německu.

A proč by nemělo? chce se říct. Vždyť Německo je téměř po všech stránkách úspěšná země.

To, co se jeví jako „německá předvolební nuda“ vyrůstá z politické a občanské kultury, která věří v demokracii a v racionální řešení problémů. Na každou krizovější situaci nereaguje hysterickými snahami změnit celý politický systém a odmítáním toho, co funguje.

Česko vypadá ve srovnání bohužel poněkud nedospěle. Hezky to i v samotném Německu opět předvedl bývalý český prezident Václav Klaus, který na setkání krajně pravicové Alternativy pro Německo, poučil přítomné, že v Evropě „vládne válka, která ohrožuje naší prosperitu“, přičemž Německo je prý bojištěm současné Evropy. Pohovořil zase jednou o selháních všech možných „ismů“, Evropské unie i Merkelové.  

Taková politická neuměřenost se u nás bohužel netýká jen Klause, který je sám už nevýznamnou figurou na okraji českého politického dění. Vždyť ačkoliv naše ekonomika nebývale roste, máme nejmenší nezaměstnanost v EU, a s uprchlickou kalamitou nebo terorismem jsme konfrontováni jen skrze média, je česká politika zase jednou v rozvratu.

Úspěchy vlády vedené sociální demokracií se nepřetavují do toho, co by se nejspíš stalo v německé „nudě“—tedy do dalšího vítězství ČSSD. Místo toho nemalá část voličů podporuje oligarchu, který má na úspěších vlády sice též zásluhy, ale je také kvůli možným podvodům vyšetřován policií. Slibuje, že pokud bude premiérem, přemění zemi ve firmu řízenou pevnou rukou.

Jako by se česká veřejnost nemohla nasytit experimentování. Místo „české nudy“, která by v relativně úspěšné zemi byla na místě, se bude v naší volební kampani nikoliv bez úspěchu předvádět celá plejáda populistů obchodujících jako Klaus hlavně se strachem.

Témata, která jsou pro nás opravdu zásadní a pomohla by „zabetonovat“ současné úspěchy, kupříkladu aktivní účast na další integraci EU, zůstanou bohužel zase jednou stranou. 

Právo, 4.9.2017