You are here: Home Members redaktor's Home Trump je Frankenstein republikánů

Trump je Frankenstein republikánů

Tak jak Donald Trump získává stále více nominačních hlasů, sílí v Republikánské straně panika. Význační republikáni sepisují petice, minulý prezidentský kandidát za republiky Mitt Romney na Trumpa tvrdě útočí, mluví se dokonce o možném rozkolu ve straně. Republikáni ovšem mají máslo na hlavě.

Jak nedávno přiznala v rozhovoru se CNN bývalá republikánská guvernérka New Jersey Christine Todd Whitney, Trump je cosi jako Frankestein republikánů. Byl politicky stvořen netolerancí a fundamentalismem velké části Republikánské strany v minulých letech.

Kořeny toho, že dnes v republikánských primárkách skóruje vulgární a agresivní demagog, vezoucí se na vlně odporu vůči „establishmentu“, můžeme hledat v nesnášenlivé politice republikánů z minulých let. Strana je už řadu let ve vleku anarchického pravicového hnutí Tea Party, které má k „establishmentu“ stejně pohrdlivý postoj jako Trump.

Slovní výpady některých čelných republikánů, kteří se dnes Trumpa děsí, vůči přistěhovalcům, některým menšinám nebo demokratické administrativě byly neméně agresivní, podpásové a sprosté. A to nemluvíme o vlivné náboženské pravici ve straně, jejíž někteří mluvčí si s Trumpem ani dnes nijak nezadají.

I význačný americký politolog Fareed Zakaria v nedávném komentáři poukázal na to, že za vzestup Trumpa nese odpovědnost postupná radikalizace Republikánské strany. Jako jeden z příkladů uvádí podporu čelných republikánů pro Sarah Palinovou, kterou si John McCain, sám spíše středový republikán, vybral jako kandidátku na viceprezidentku před osmi lety.

I legitimizace této političky, která vršila ve svých výbojných projevech nesmysl za nesmyslem a ukazovala základní neznalost zahraniční politiky, vydláždila cestu k nástupu demagoga, jakým je Trump.

Trump sice sám sebe vykresluje jako outsidera, ale ve skutečnosti je jen logickým vyvrcholením fašizujících tendencí v části Republikánské strany. Nestvořil se politicky sám. Stvořila ho strana, která nyní neví, co si s tímto Frankesteinem počít.

Novinky, 8.3.2016