You are here: Home Members redaktor's Home Tyto volby mají hlavně poražené

Tyto volby mají hlavně poražené

Zřejmým vítězem krajských voleb a prvního kola voleb do třetiny senátních obvodů je hnutí ANO. Zato poražených je mnohem více.

Jedním z hlavních je pravicová opozice. Úspěšné byly totiž především vládní strany, což je v ostrém kontrastu ke skutečnosti, že v minulosti  v těchto volbách, zejména těch krajských, slavily úspěchy strany stojící v opozici vůči vládě.

Dalším poraženým je sociální demokracie, která neobhájila vítězství v osmi krajích a bude mít velké problémy i v druhém kole senátních voleb. To může oslabit předsedu strany Bohuslava Sobotku.

Naštěstí pro něj jsou hlavními poraženými v ČSSD někteří jeho čelní oponenti: zejména ti, kteří nejvíc vsadili na populistickou politiku—krajští lídři Michal Hašek a  Jaroslav Foldyna. Dobře to nevypadá před druhým kolem senátních voleb ani se Zdeňkem Škromachem.

Ukázalo se, že pokud jde o závody v populismu a strašení občanů migrací, nemají ani na Babišovo ANO, ani na plejádu „ostřejších“ stran.  Pokud chce ČSSD uspět za rok ve volbách do Poslanecké sněmovny, bude se muset jasněji vymezit jako strana demokratické levice.

Poraženými jsou i všechny subjekty, které vsadily na boj s  migrací a islámem. Ukázalo se, že čeští voliči nejsou hloupí. Vědí, že takové strany nemohou zejména na krajské úrovni ničeho reálně dosáhnout. Naprostým fiaskem jsou zejména bídné výsledky koalice  Úsvit-Blok pro islamizaci.

Výsledky voleb jsou i fackou prezidentovi.  Navzdory jeho cestě po Zlínském kraji těsně před volbami, propadla jeho Strana práv občanů. Za SPO v tomto kraji kandidovalo několik Zemanových blízkých spolupracovníků z Hradu. Ti příliš nesbírali ani preferenční hlasy.

Volby jsou propadákem i pro komunisty. K jejich výborným výsledkům z roku 2012 evidentně přispělo, že byli spolu s ČSSD v opozici vůči velmi nepopulární pravicové vládě. V opozici vůči současné vládě nejsou příliš vidět.

Ukáže se také, zda vítězství ANO v devíti  krajích, není tak trochu vítězství Pyrrhovo. Rozkoly v  ANO v řadě velkých měst, v nichž vyhrálo v minulých komunálních volbách, ukázaly, že Babiš nemá dostatečně dlouhé prsty, aby udržoval disciplínu v nesourodém hnutí na nižších úrovních. Pro ANO ve vedení krajů by se podobné souboje mezi různými frakcemi, jaké jsme viděli v mnoha statuárních městech, přitom mohly stát osudnými před volbami do PS za rok.

Aktualne.cz, 9.10.2016