You are here: Home Members redaktor's Home Účet za faustovskou smlouvu

Účet za faustovskou smlouvu

Vládní koalice sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců už toho moc nevykoná. Vzhledem ke slabosti opozice bude před volbami do Sněmovny stále víc jen jevištěm bojů mezi ČSSD a ANO, čehož je nyní dobrou ilustrací spor o elektronickou evidenci tržeb.

Změny, které na poslední chvíli požaduje Babiš, jsou pro něj, jak trefně upozornil Lukáš Jelínek v textu Makáme podle plánu (Právo, 25. 11.) jen marketingovým tahem, jímž se snaží získat malé živnostníky poté, co samotným zavedením EET už vyhrál srdce zaměstnanců.

ČSSD se naopak snaží Babiše vykreslit jako zmatkaře, což ho má zpochybnit jako schopného manažera státních financí.

Jenže ČSSD v souboji s ANO tahá za kratší konec. Sobotka uzavřel v podobě koalice s ANO faustovskou smlouvu s politickým Mefistofelem.

Ta mu sice umožnila vládnout, ale zároveň legitimizovala vládní angažmá vypočítavého oligarchy s nemalým střetem zájmů, s jehož marketingově promyšlenou show „jednoho muže“ nemohla tradiční strana soutěžit. První účet za tuto mesalianci přišel v komunálních volbách, další v krajských volbách.

Navíc ČSSD přistoupila na koaliční aranžmá, které v podstatě činí z premiéra Sobotky pouhého manažera ministrů vlastní strany. Neměla sice vzhledem k povolební aritmetice moc na vybranou, jenže to nic nemění na tom, že Sobotka má jako premiér dokonale svázané ruce.

Babišovi to dává nemalé výhody: dělá si, co chce, a chová se jako druhý premiér, který si přivlastňuje úspěchy vlády; zároveň Sobotku, kdykoliv vzniknou problémy, vykresluje jako politika neschopného řídit stát.

Sobotka by teoreticky mohl ještě zkusit nějaké gesto - třeba „vyhlásit ANO válku“, což by mohlo mobilizovat jeho rozhádanou stranu. Jenže na rázná gesta je asi už pozdě. Za rok bude čas za faustovskou smlouvu zaplatit konečný účet, a nejspíš to nebude pěkná podívaná.

Právo, 26.11.2016