You are here: Home Members redaktor's Home Úpadek USA mění světový řád

Úpadek USA mění světový řád

Od konce 2. světové války  byly USA středobodem světového dění, který ovlivňoval svět nejen „tvrdou“ silou, ale v podobě kulturní hegemonie a přitažlivosti amerického modelu pro značnou část světa i silou „měkkou“. Po roce 1989 se USA dokonce ocitly v roli světového hegemona, ale unipolární model rychle vyústil do řady přehmatů.

Oslabování role USA v globální politice a bezpečnosti se spustilo zejména nezvládnutou americkou invazí v Iráku a dalšími přehmaty administrativy George W. Bushe. Pokračovalo i během vlády Baracka Obamy, ale částečně ho kvůli Obamově oblíbenosti zpomalil návrat síly „měkké.“ Zdálo se, že formuje multipolární model světového uspořádání, v němž USA budou hrát pozitivní roli.

Chaotické vládnutí Donalda Trumpa ale toto vše za pouhých šest měsíců rozmetalo. Izolacionismus, doprovázený sérií domácích politických proher, bizarními skandály i chaosem v Bílém domě, ukončil naděje na vznik multipolárního modelu, v němž by USA dál hrály vůdčí roli.

Trump je po půl roce v Bílém domě nejen nejméně oblíbeným prezidentem v moderní historii doma, ale je vnímán negativně i v zahraničí. Jak nedávno upozornil americký politolog Fareed Zakaria, který se odkázal na průzkum agentury Pew Research v 37 zemích, lidé po celé světě stále více věří, že bez USA obejdou. Ba co hůř, Trumpovo působení proměnilo USA podle Zakarii v zemi, která nejen budí strach a posměch, ale stává se globálně nedůležitou.

Vzniklé geopolitické vakuum už začaly zaplňovat ostatní mocnosti.  Trump dokázal svým negativním příkladem vlít novou krev do žil Evropské unie. Asijské mocnosti v čele s Čínou hledají spolu s Evropou způsoby, jak udržovat světovou stabilitu i bez USA. Ty tak mohou na konci Trumpova vládnutí zjistit, že se svět bez nich obejde i v mnoha dalších oblastech, než jsou jen dohody o boji proti klimatickým změnám.

Naneštěstí Trump se zdá být jen symptomem postupujícího úpadku USA, spíše než jeho příčinou. Potvrdí-li se tato teze, věci se už nemusí vrátit tam, kde dlouho byly, i kdyby po něm nastoupil někdo osvícenější a ve zbytku světa přijatelnější. Jsme nejspíš svědky konce globálního pořádku, v němž USA hrály od konce 2. světové války ústřední roli.

Právo, 3.8.2017