You are here: Home Members redaktor's Home Úskalí ekodiplomacie

Úskalí ekodiplomacie

Prezidenta Miloše Zemana velmi rozzlobilo nedávné varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před hrozbami spojenými s využíváním technologií čínských firem Huawei a ZTE. Jakož i dřívější varování Bezpečnostní a informační služby před čínskými špionážními aktivitami u nás.

Ohrožují prý ekonomické zájmy státu, a to jak v podobě čínských investic u nás, tak investic českých firem v Číně. Jako příklad uvedl plánované investice Škoda Auto v Číně a plánovanou spolupráci společnosti PPF s Huawei při zavádění sítí 5G u nás.

Zeman, jak známo, považuje za základ svých zahraničně-politických aktivit ekonomickou diplomacii. Čínu navštívil už několikrát, do České republiky přijel čínský prezident.

Předloni Zeman prohlásil, že Čína jen od roku 2016 investovala v ČR 95 miliard korun, do roku 2020 to prý bude 230 miliard korun. O plánech Huawei investovat 8 miliard do sítě 5G pro změnu tvrdí, že tak  učiní čtyřikrát levněji než konkurence.

Odborníci ale upozorňují, že čísla zmiňovaná Zemanem neodpovídají realitě. Celkové čínské investice u nás jsou i podle vyjádření ČNB zatím několikanásobně nižší, a technologie Huawei jsou levnější jen asi o čtvrtinu. Zato škody při případném zneužití čínských technologií by se mohly vyšplhat do astronomických částek.

Nad Zemanovou ekonomickou „diplomacií“ tedy visí otazníky. Nejenže Čína zůstává na chvostu zemí, které u nás investují, ale firmy, které konkrétně zmínil coby ohrožené údajnou neodpovědností českých bezpečnostních služeb, nejsou skutečně české.

Škoda Auto je součástí německého koncernu Volkswagen. PPF je registrovaná v Nizozemí. A leckoho by jistě zajímalo, kolik z firem, jejichž  zástupci létají se Zemanem do Číny, je vlastně registrováno v ČR.

Nestálo by zato, aby  nám prezident hájící tak vehementně zájmy nadnárodních kolosů vysvětlil, jak profituje  z jejich spolupráce s čínskými firmami průměrný český občan ve srovnání s vlastníky a akcionáři těchto firem? A stojí opravdu za to, aby český prezident vystupoval v roli jejich obchodního cestujícího?

Neměla by zapadnout ani slova Andreje Babiše, který před časem reagoval na Zemanovy sliby týkající se čínských investic u nás slovy, že Číňané u nás především skupují akvizice, ale téměř neinvestují do projektů na zelené louce, které mají přidanou hodnotu.

Takové investice k nám přicházejí zejména ze západní Evropy, USA, Japonska a Tchaj-wanu. Do těchto zemí ale prezident Zeman téměř nejezdí. Že by se skutečně významné zahraniční investice obešly i bez jeho ekonomické diplomacie?

Právo, 14.1.2019