You are here: Home Members redaktor's Home Ústavní blouznění Okamurova hnutí

Ústavní blouznění Okamurova hnutí

Hnutí Svoboda a přímá demokracie by chtělo prosadit zákon o obecném referendu s dalekosáhlou působností. Podle SPD by mělo být možné rozhodovat v plebiscitu i o ratifikaci a vypovězení mezinárodních mluv nebo o daních. Mohlo by se tak případně prý rozhodnout i o vystoupení země z Evropské unie.

Jde o čirou politickou science fiction. Kdyby hnutí Tomia Okamury prosazovalo obecné referendum, jímž lze rozhodovat o otázkách nižšího řádu, než jsou kupříkladu mezinárodní smlouvy, ústavní pořádek nebo daně, pak by jeho návrhy mohly být brány vážně. Takový zákon o obecném referendu koneckonců navrhuje ve svém programovém prohlášení i menšinová vláda Andreje Babiše.

Jenže klíče k tomu, jak bude vypadat jakýkoliv případný zákon o referendu, nebo bude-li vůbec, nemají v rukou ani Babiš, ani Okamura. A to dokonce ani v případě, že by se shodli na kompromisu kupříkladu s ČSSD, komunisty a piráty, kteří jsou též příznivci referend.

Jakýkoliv ústavní či běžný zákon o referendu musí totiž schválit Senát, který má v případě ústavních a volebních zákonů absolutní právo veta. ANO má v Senátu šest senátorů, KSČM jednoho, SPD žádného a několik jich bylo zvoleno s podporu pirátů.

Jinými slovy: jakoukoliv vážnou diskusi o referendu mají za současného rozložení sil v Senátu pod kontrolou především pravice, sociální demokracie a nezávislí senátoři. Je tudíž jasné, že aby Senát souhlasil se zákonem o obecném referendum, muselo by jít o hodně umírněný návrh. Navíc s celou řadou pojistek proti jeho zneužívání.

Návrhy, kterými nás bombarduje SPD, jsou v tomto kontextu jen naprostým plácáním do vody.

 

Právo, 20.12.2017