You are here: Home Members redaktor's Home V pavučině strachu

V pavučině strachu

Ačkoliv politické strany nabízejí před volbami do Poslanecké sněmovny stejně jako v minulosti řadu konkrétních ekonomických, sociálních a bezpečnostních slibů, jejím skutečným hlavním tématem je Andrej Babiš. Tradiční strany, ne zcela neoprávněně, varují, že výhra Babiše je nebezpečím pro demokracii.

Babiš zase mobilizuje veřejnost vlastními „osudovými“ varováními. Jeho případná výhra je prý poslední šancí, jak porazit „obludnou korupční hydru“, která údajně dál dusí naší zemi v podání tradičních stran.  Ty se Babiše prý bojí tolik, že se ho snaží zbavit i s pomocí účelového trestního stíhání.

Ideový střet mezi levicí a  pravicí se z české politiky v této kampani téměř vytratil. Vedle Babišova strašení obludnou korupcí nebo  varováními tradičních stran před Babišem její tón udávají i další formy strašení. Tato sázka politiků na vyvolávání úzkosti a následných slibů, že právě oni vyřeší její příčiny, je přitom dosti podivný jev v relativně dobře prosperující zemi, která by si mohla dovolit zdravé sebevědomí.

Zdá se prostě, že čeští politici během migrační krize před pár lety i následných teroristických útoků v západní Evropě zjistili, že populistický obchod se strachem nejen zabírá lépe, ale stojí i mnohem méně práce, než boj za konstruktivní program.  Úspěšně děsit veřejnost se ukázalo být poměrně snadné, a příliš přitom nezáleží dokonce ani na tom, jak moc jsou takové hrozby u nás  reálné.

Na seznamu „hrozeb“ se tak v podání některých stran ocitla dokonce i Evropská unie, která nám prý jen nutí nesmyslné směrnice a vydírá nás.

Jakousi hrozbou je pro většinu stran i přijetí eura. Mohli bychom se tak prý stát finančně odpovědnými za problémy jiných zemí a ztratili další kus suverenity.

Český volič se tak před těmito volbami octnul v učiněném minovém poli virtuálních, reálných i méně reálných hrozeb. Volby, zdá se, rozhodne to, čeho se voliči nejvíc bojí, spíše než to, co by chtěli pro svoji zemi v podobě pozitivní vize. Netřeba zdůrazňovat, že nejúspěšnější strany budu mít těžkou práci, až budou z této pavučiny strachu muset utkat po volbách pozitivní vládní program. 

Právo, 29.9.2017