You are here: Home Members redaktor's Home V zemi vyšetřovaných

V zemi vyšetřovaných

V průzkumech se vrátila na první místo nejpalčivějších problémů české společnosti korupce. Za bojovníky proti ní se v minulých letech pasovali i naši dva v současnosti nejvyšší ústavní činitelé. S nimi v čele by Česká republika měla tedy být nyní skoro bezkorupční oázou.

Většina důvodů, proč se korupce vrátila jako největší společenský problém, má nejspíš do činění s tím, s čím se lidé setkávají v každodenním životě. Jenže ryba smrdí od hlavy. A bez Babišova ANO, kterému prezident aktivně umetá cestičky, se od úrovně komunální až po nejvyšší dnes u nás skoro už nepohne ani lístek na stromě.

Jinými slovy: když někdo koncentruje tolik moci jako mocenský tandem Zeman-Babiš, každý čin takových politiků nabývá na významu. Co si má pak občan myslet kupříkladu o tom, že předseda čínské investiční skupiny CEFC Europe Jie Ťien-ming zůstává poradcem prezidenta Zemana navzdory tomu, že byl v Číně zadržen pro podezření z korupce?

Anebo o tom že prezident jmenuje premiérem a drží u moci trestně stíhaného politika? Popřípadě o tom, že když vláda trestně stíhaného politika nedostane důvěru a vládne v demisi, neodradí ji to ani v nejmenším od vyhazování vysokých státních úředníků, kteří prý ztratili důvěru ministrů vlády bez důvěry.

Nyní se již dosti zmatený občan, jemuž se šermuje před očima „důvěrou“, dozvídá, že trestně stíhaný premiér v demisi zahájil kázeňské řízení s šéfem GIBS Michalem Murínem. Přeloženo:  trestně vyšetřovaný premiér kázeňsky vyšetřuje šéfa instituce, která má dohlížet na policii, která vyšetřuje premiéra!

Leckterého občana může při konzumaci takové bramboračky napadnout, že tady není v pořádku, kterémužto pocitu mají lidé tendenci přiřazovat označení korupce. A pokaždé když se korupce stane nejpalčivějším společenským problémem, obrátí se to nakonec proti těm u moci. 

A jelikož těmi jsou nyní velmi viditelně, a bez konkurence, Babiš a Zeman, možná by se měli zamyslet, zda se do jejich protikorupčního tažení nevloudila chybička.

 Právo, 21.3.2018