You are here: Home Members redaktor's Home Ve volbách prohrál extremismus

Ve volbách prohrál extremismus

Čeští voliči se většinově v obecních volbách ukázali být o poznání více umírnění, než v co doufala krajní pravice i představitelé nacionalistického populismu. Zastánci těchto postojů, jakož i různí političtí exoti, zcela propadli i v prvním kole senátních voleb.

Z parlamentních politických stran je tak hlavním poraženým hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Ač se leckde, většinou jen těsně, probojovalo do místních zastupitelstev, jeho celkové výsledky jsou tristní.

Podobně dopadla různá místní sdružení, která se snažila lákat voliče na boj s „lůzou“ či slibovala zavést ve svých obcích a městech vládu tvrdé ruky. Úspěšnější byly subjekty, které na větší bezpečnost cílily v rámci širšího, celkově umírněného programu--třeba vůči cizincům se vymezující ODS v Mladé Boleslavi nebo s anarchií a chaosem údajně  bojující ODS v Praze.

Z volebních dat se navíc nedozvíme, jak moc taková rétorika coby součást širšího programu nakonec takovým subjektům voliče přidala, nebo naopak ubrala, takže bez ní mohly vyhrát i větším rozdílem.

V senátních volbách propadli nejen kandidáti SPD, ale i nezávislí kandidáti stavějící se role bojovníků proti všemu cizímu. A také známé osobnosti „importované“ na kandidátku SPD z původně jiného politického prostředí—kupříkladu Ladislav Jakl, Ivan David nebo Pepa Nos. Voliči zcela odmítli i kandidáty, kteří jsou známí pro své extrémní pohledy na islám nebo Evropskou unii. Kupříkladu Martina Konvičku nebo Benjamina Kurase.

Nedařilo se ani trestně stíhanému Davidu Rathovi nebo politicky „provařenému“ Jiřímu Paroubkovi, kteří se pokoušeli do vysoké politiky s pomocí senátních voleb vrátit.

Zdá se prostě, že podpora pro politické extrémy má v Česku svoje hranice. Je to dobrá zpráva i pro ty, kdo se hrozí kupříkladu toho, že by politik s extrémními názory mohl vyhrát příští prezidentské volby.

Právo, 13.10.2018