You are here: Home Members redaktor's Home Visegrádské dilema

Visegrádské dilema

Svojí pokračující aktivní účastí ve visegrádském uskupení si Česká republika stále více škodí. Nemuselo by tomu tak být, kdyby se čeští politici dokázali z pozic „přátel“ alespoň kriticky distancovat od útoků na právní stát a liberální demokracii v Maďarsku a Polsku.

Jenže ani po čerstvém přijetí zákona polským Sejmem, který dále omezuje nezávislost soudů na politické moci, a vyvolal novou vlnu masivních protestů v Polsku i ostré kritiky Polska napříč Evropskou unií, se z české vlády neozval ani náznak kritiky. Selhání výkonné moci museli v tomto ohledu zachraňovat svým otevřeným dopisem nejvyšší představitelé české justice.

Těžko říct, co si čeští politici od další spolupráce v rámci takovéhoto Visegrádu slibují. Uskupení má v EU stále horší pověst. A to nejenom kvůli excesům Maďarska a Polska, ale i svému postupu v uprchlické krizi, kvůli němuž zahájila Evropská komise s ČR, Polskem a Maďarskem řízení pro porušení unijních pravidel.

Ne že by nebylo na řešeních  Bruselu v této oblasti co kritizovat. Česko si ale si lže do kapsy, věří-li, že právě společným postupem se zeměmi, jejichž chování zbytek EU vnímá stále více jako „neevropské“, získává větší evropskou váhu.

Společná vystoupení premiéra naší země, která zatím ještě ctí pravidla demokratické hry a právního státu, s premiéry Maďarska a Polska, na nichž lídři V4 vyhlašují „svatý boj“ proti  dvojí kvalitě potravin prodávaných na západě EU a v zemích Visegrádu, jsou v situaci, kdy by se EU Maďarsko a Polska nejraději zbavila, téměř komickým dokreslením zmatečných priorit a výběru spojenců ze strany ČR.

Visegrád nám v podobě, kdy v něm prim hrají dva stále více autoritářské režimy, nepřidává mezinárodně na váze. Přesně naopak. Nemusíme volat po jeho zrušení. Vždyť nejde koneckonců o potíže s Poláky a Maďary, ale s režimy, které se mohou časem změnit.

Mohli bychom ale účast ve V4 ale přinejmenším pozastavit do doby, než se situace v Polsku a Maďarsku změní k lepšímu. Byl by to pozitivní a čestný signál naší ještě stále demokratické země směrem k demokraticky smýšlejícím částem maďarské a  polské  veřejnosti, že nechceme dál legitimizovat autoritářské tendence v obou zemích.

 Právo, 24.7.2017