You are here: Home Members redaktor's Home Vítězové a poražení vládní krize

Vítězové a poražení vládní krize

Prezident Miloš Zeman a šéf hnutí ANO Andrej Babiš si možná neuvědomují, že momentálně hrají podle not premiéra Bohuslava Sobotky.

Těžko říct, zda premiér dopředu věděl, že prezident prostě nebude ve své ješitnosti a pomstychtivosti schopný respektovat ústavu. A že Babiš se bude chovat pod tlakem na jeho odstoupení z pozice ministra financí kvůli rostoucímu počtu skandálů obklopujících jeho osobu jak vzdorovité dítě.

Jisté je, že ve světle chování dua Zeman-Babiš nabírá Sobotka, který se během jara jevil být na politický odpis, druhý dech. Vlastně to nejhorší, co by se mu mohlo nyní stát, je, že by prezident bez průtahů a zbytečných řečí odvolal Babiše, a ten by se s aurou mučedníka okamžitě pustil do volební kampaně.

Čím déle Zeman s Babišem budou boj o Babišovo setrvání ve vládě protahovat s pomocí absurdních výmluv ve stylu, že koaliční smlouva je nadřazená ústavě, nebo že prezident chce znát napřed jméno Babišova nástupce (a navíc prý nemá až do návratu z Číny čas vládní krizi řešit), tím více budou oslabovat svoje voličské základny.

Což hraje do karet nejen Sobotkovi a jeho ČSSD, ale i ostatním stranám, které v současné mele podpoří premiérův souboj se stále méně vábným mocenským duem. O co dále nechají Zeman a Babiš tento souboj zajít, o to více budou mobilizovat a zmnožovat svoje odpůrce.

Nelze samozřejmě ignorovat skutečnost, že tvrdá jádra jejich příznivců mají rysy sekt, v nichž neplatí normální politická logika, takže jejich podporu pro toho či onoho z obou politiků neoslabí žádný jejich čin či podezření. Zároveň ale mají dosavadní voličské tábory obou politik „měkké“ části—tedy voliče, kteří se od nich odvrátí, pokud míra arogance obou politiků přesáhne snesitelné meze.

Z minulé prezidentské volby víme, že tvrdé jádro Zemanových voličů čítá něco přes dvacet procent, ti ostatní ho v druhém kole podpořili jen coby „menší zlo“. S Babišem je to podobné. Nemálo jeho voličů jsou lidé, kteří k němu přeběhli nikoliv z přesvědčení o jeho kvalitách a programu, ale protože ho viděli jako menší zlo ve srovnání s tzv. tradičními stranami.

Čím déle bude ale trapné představení obou politiků trvat a čím více ho budou kořenit činy, jako byla hradní fraška s tzv. předáváním demise, tím pravděpodobněji se začnou měkká jádra jejich voličů drolit. Kam nebo ke komu voliči půjdou, nelze zatím předpovědět, ale Zemanovi i Babišovi by se mohlo stát, že skončí jako ony pověstné kůly v plotě. A to se koneckonců zdá být i součástí Sobotkovy strategie.

Právo, 10.5.2017