You are here: Home Members redaktor's Home Vláda Hradu?

Vláda Hradu?

Vláda Andreje Babiše získala důvěru Poslanecké sněmovny, a jsme tak o krok blíž k rozlousknutí tajenky, jaké jsou skutečné vztahy Babiše a prezidenta Miloše Zemana.

Až do získání důvěry Babiš na Zemanovi závisel. Potřeboval ho jak pro projekt menšinové vlády s ČSSD, podporované „hradní“ KSČM, tak pro svoje další kroky v případě, že by se koalice s ČSSD neuskutečnila. Nyní je na Zemanovi mnohem méně závislý.

I kdyby se totiž s KSČM nebo přímo s Hradem rozkmotřil, bude mnohem těžší vyslovit vládě nedůvěru, než bylo vyslovení důvěry. Má v záloze Okamurovu SPD, která s jeho přičíněním dostala významné posty v PS. A  dobře ovládá strategii „rozděl a panuj“ ve vztahu k nejednotné opozici.

Obecně se má zato, že Babiš chce mít se Zemanem i nadále dobré vztahy. Demonstroval to naposledy, když po Zemanově odmítnutí jmenovat ministrem zahraničí kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho, prohlásil, že nepodá kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

Jenže následovalo jiskření, když prezident premiéra veřejně ponížil svým zavádějícím výkladem toho, jak Babiš v kauze Poche postupoval. Ten reagoval zveřejněním vzájemné korespondence.

Třecí plochy se vyjevily i v Zemanově projevu na podporu Babišovy vlády před hlasováním o důvěře. Prezident nastupující vládu kritizoval za to, že nemá jasno ohledně stavby nových jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech. Babiš ale v této věci, možná jasno má, jen se jeho záměry liší od těch hradních. Což ostatně naznačil, když ještě před hlasováním o důvěře, prosadil čistku v dozorčí radě ČEZ podle vlastních not.

Babiš, jak ukázaly kauzy vydání ruského hackera Nikulina do USA nebo vyhoštění tří ruských diplomatů v reakci na kauzu Skripal ve Velké Británii, má také jiné představy o zahraničně-politických prioritách.

Všechny otevřené konflikty s Hradem byly zatím zažehnány, zůstalo u jiskření. Jenže získání důvěry rozvázalo Babišovi ruce. Brzy se tak dozvíme, zda ustupování Zemanovi nebyl jen taktický záměr.

Právo, 14.7.2018