You are here: Home Members redaktor's Home Vláda pro všechny a pro nikoho

Vláda pro všechny a pro nikoho

Premiér Andrej Babiš v poslední době tvrdí, že program menšinové vlády, kterou vytvořilo jeho hnutí ANO, je „pro všechny,“ a i proto by měly ostatní strany jeho vládu podpořit. Je to jen další nebezpečný nesmysl z Babišova snáře, a  i proto jeho vláda důvěru nedostala.

Politické strany i hnutí vznikají v demokraciích totiž proto, že celá společnost nemůže mít na všechno stejný názor. I když se vlády chopí jen jedna strana, nemůže inkorporovat do vládního programu věci, které si navzájem protiřečí, pokud je chce opravdu uskutečňovat.

Nemůže tak kupříkladu jedním dechem věrohodně tvrdit, že chce nízké daně a malý stát, ale přitom chce velký stát a štědré sociální programy. Nebo: nelze být dál v Evropské unii, jak se na tom shodne většina stran, a zároveň v ní nebýt, jak to chce Okamurova Svoboda přímá demokracie.

Nelze dál zavádět elektronickou evidenci tržeb, jak to chce ANO, ale zároveň ji zrušit, jak to chce ODS. Ve výčtu absurdit, které by mohl obsahovat program vlády „pro všechny“, by se dalo pokračovat.

Pokud tedy bude chtít Babiš opravdu vytvořit vládu opírající se o většinu, bude nakonec muset dělat to, co se mu tak příčí: demokratickou politiku. Což znamená vyjednávat a hledat kompromisy s několika, nikoliv všemi subjekty, a najít programový průsečík, protože vláda nemůže být vším pro všechny.

Bohužel Babišovy korporativistické představy jsou nejen naivní, ale i nebezpečné. Svobodný stát prostě není možné řídit jako jednu šťastnou rodinnou firmu. Vláda nemůže říkat jedním dechem „ano“ i „ne“, nemůže být zároveň konzervativní i silně liberální, levicová i pravicová, atd.

K čemu by pak byl strukturovaný politický systém? Nestačila by zase jen nějaká Národní fronta, vedená tentokrát hnutím ANO?

Ač se Babiš brání, že nechce podvazovat demokracii, nelze se ve světle jeho nápadů  bohužel zbavit dojmu, že to je přesně to, o čem sní, když náhodou spí.

Právo, 17.1.2018