You are here: Home Members redaktor's Home Vládní koalice na osudové křižovatce

Vládní koalice na osudové křižovatce

Pohrůžka hnutí ANO, že koaliční vláda může skončit, pokud sociální demokracie a lidovci podpoří návrh zákona z dílny poslance za ČSSD Jana Chvojky, podle něhož by člen vlády nemohl podnikat, a to ani v médiích, postavila vládní strany před osudovou volbu.

Jelikož ČSSD, jejíž hlasy stačí k tomu, aby ve spojení s opozicí zákon prošel, se už oficiálně usnesla, že Chvojkovy návrhy podpoří, bude se hrát o to, kdo první ztratí nervy.

ČSSD ví, co riskuje. Odchod Babiše, údajně zrazeného neprincipiálními koaličními partnery, by v případě, že ČSSD a lidovci by museli do konce volebního období vládnout sami s tichou podporou pravicové opozice, mohl ANO před příštími volbami posílit. Nárůst preferencí by nemusely zbrzdit ani předčasné volby, přičemž jakýkoliv úplný konec vlády pustí dočasně do hry jako tvůrce dění nepředvídatelného prezidenta Zemana.

Odměnou za tyto možné ztráty by ČSSD bylo, že Babiš by osobně nemohl sedět v příští vládě, pokud by v souladu s novým  zákonem dočasně neukončil svoje podnikatelské aktivity a nezbavil se svého mediálního impéria.  Ale kdo zaručí, že Babiš se v případě úspěchu ANO nerozhodne, že ve vládě přímo být nemusí, protože  mu stačí řídit „svého“ premiéra za ANO ze zákulisí?

Případným odchodem ze současné vlády ovšem riskuje i on. Následný růst preferencí ANO je sice oblíbená hypotéza, ale nikoliv jistota. Veřejnost může takový krok vyhodnotit i jako nenasytnost politického Otesánka, kterému nestojí za to být ve vládě, pokud nemá vše: ekonomickou, politickou i mediální moc najednou. Mnohým může vrtat hlavou, proč se Babiš tolik pohoršuje nad návrhem, který by platil až po příštích volbách.

ANO navíc není příliš sourodý podnik, ač nyní jeho vedení mluví jedním (Babišovým) hlasem. Osazenstvo Babišovy politické lodi nezačne prchat v záchranných člunech pouze v případě, že naděje na znovuzískání moci po dočasném odchodu do opozice bude větší než malá.

V příštích dnech se tedy bude hrát na české politické scéně poker. Hlavní aktéři mohou hodně vyhrát i hodně ztratit. Situace je o to pikantnější, že velké ztráty může počítat i ta strana, která nakonec ustoupí, aniž by dokázala veřejnosti dobře vysvětlit, proč.

 Právo, 24.3.2016