You are here: Home Members redaktor's Home Vládní otěže teď drží Zeman

Vládní otěže teď drží Zeman

Miloš Zeman se vítězstvím v prezidentské volbě posunul blíž k vytvoření jakési polo-prezidentské republiky. Svým zvolením se de facto stal pánem české politické šachovnice.

 Před prezidentskou volbou potřeboval podporu Andreje Babiše, ale nyní ho už téměř k ničemu nepotřebuje. Zato Babiš, oslabený svým trestním stíháním, bude potřebovat podporu Zemana, aby nejen mohl vytvořit vládu s většinovou podporou, ale vůbec politicky přežít.

 

 Od Zemana už víme, jakou vládu preferuje. Měla by podle něj být menšinová--koalice ANO a sociální demokracie, s podporou komunistů. Ti jsou dnes spolu s Okamurovou Svobodou a přímou demokracie nejviditelnějšími spojenci Zemana v české politice.

 

 Sociální demokracie má do klubu prezidentských stran našlápnuto. Svoje další směřování určí na svém únorovém sjezdu, ale ve světle Zemanova vítězství je téměř jisté, že v jejím čele stanou politici, kteří preferují spolupráci se Zemanem a nebrání se účasti ve vládě vedené Babišem.

 

 Pokud menšinová vláda v podobě koalice ANO a ČSSD skutečně vznikne a opře se o podporu KSČM (a možná i SPD), kterou vyjedná Zeman, bude to de facto prezidentská vláda. Její existence, a  tím i  pozice Babiše v čele vlády, budou do značné míry záviset na Zemanovi. Ten může Babiše nechat vládnout celé volební období, ale může ho také s pomocí „prezidentských“ stran nechat padnout.

 

 Zeman má přitom v rukávu i další trumfy. Se jmenováním Babiše může čekat velmi dlouho, přičemž je jasné, že premiér vlády v demisi je vůči prezidentovi, který už nepotřebuje jeho podporu ke znovuzvolení, v podřízené roli. Třeba už jen proto, že Zeman ho nakonec premiérem vůbec jmenovat nemusí.

 

 Přesvědčivé vítězství ve volbách do Sněmovny z Babiše  učinilo silného hráče, jehož Hrad potřeboval za každou cenu přesvědčit že nemá stavět vlastního kandidáta na prezidenta a naopak podpořit Zemana. Zemanovo znovuzvolení z něj ale činí jen jednu z figur v Zemanově šachové hře, kterou lze případně i obětovat. Důsledky této změny v poměru sil na politické šachovnici Babiš velmi rychle pozná na vlastní kůži. 

Novinky, 28.1.2017