You are here: Home Members redaktor's Home Vládnutí chaosem

Vládnutí chaosem

Andrej Babiš založil své vládnutí na dosti ojedinělém stylu. Jeho vládní tým prý sice šlape jako sehraný orchestr, ale ve skutečnosti jsme zatím svědky nepříliš přesvědčivého představení.

A to nejenom kvůli matným výkonům některých členů souboru, kteří se neschovají ani za dominantního dirigenta, ale také proto, že není jasné, jakou skladbu orchestr vlastně hraje.

Babiš až dosud vládl tak, jako by se měly najisto konat předčasné volby. Štědře rozdává, a při cestách svojí vlády po republice slibuje investice jako nějaký kouzelný dědeček. Mezitím obsazuje nejrůznější vysoké pozice ve státní správě svými lidmi, což se zatím jeví, jako jedná skutečně promyšlená dimenze jeho vládnutí.

O negativních rozpočtových důsledcích jeho dosavadního vládnutí bylo už mnoho napsáno, a lze tudíž jen doufat, že pokud vznikne koaliční vláda ANO a sociální demokracie, s podporou komunistů, bude většina slibů Babišovy menšinové vlády v demisi revidována.

Bohužel Babiš zatím vládne podobně i v zahraniční politice. Tam by si rád vybudoval obraz prozápadního, pro evropského politika, ale činí to s pomocí gest stejně chaotických, jaké nabízí v politice domácí.

Tu souhlasí s vydáním ruského hackera do USA, tu nařídí vyhoštění tří ruských agentů, tu pochválí letecký útok USA, Francie a Velké Británie v Sýrii. Když ho za jeho pochvalu zkritizuje prezident, začne předvádět názorové piruety.

Nejzávažnější je, že z tohoto chaotického vládnutí se zatím nevynořila žádná jasná strategie ve vztahu ke změnám, které se už odehrávají, a--po vyložení německo-francouzských reformních karet v červnu--budou ještě více odehrávat v Evropské unii.

Nejde přitom o málo. Na stole je nová azylová politika, nový evropský rozpočet, a (projdou-li německo-francouzské reformy EU) i zárodky dvourychlostní EU. A zatím se nezdá, že by měl český vládní chaos na tyto výzvy promyšlené odpovědi.

Právo, 2.5.2018