You are here: Home Members redaktor's Home Volbami mohou zamíchat mladí

Volbami mohou zamíchat mladí

Mezi nejpopulárnějšími „youtubery“, jejichž videa mají velkou sledovanost mezi mladými lidmi, probíhá spontánní kampaň, jejímž cílem je přimět mladé, zejména prvovoliče, aby šli volit. Pokud by se to podařilo, může to mít nemalý dopad na výsledky voleb.

Volební účast lidí ve věku 18 až 24 byla v minulosti mnohem slabší, než v jiných voličských skupinách. Do volebních výsledků tudíž moc nepromlouvali. Jejich volební preference se přitom od zbytku populace dost liší.

Podle průzkumu agentury Median by ve věkové skupině 18 až 24 let byly v září volební výsledky následující: hnutí ANO 23,5%, Piráti 18,5%, Strana přímé demokracie13%, TOP 09 10%, STAN 7,5 %, ODS 7% a Zelení 5%. Lidovce, sociální demokraty a komunisty by voliči v této věkové kategorii do Sněmovny neposlali.

Podobné výsledky přinesly i tzv. studentské volby organizované nadací Člověk v tísni mezi mladými lidmi na středních školách, kteří ještě nemohou volit. Jen s tím rozdílem, že mezi nimi s přehledem zvítězili se ziskem 25% Piráti, zatímco ANO se ziskem zhruba 12% skončilo až druhé, pár desetin bodu před TOP 09.

Průzkum Medianu také ukázal, že volební preference se dost liší od průměru celé populace i ve věkové kategorii nad 65 let se. U těchto voličů by zvítězilo hnutí ANO s impozantním ziskem 34,5%. Na druhém místě by byla KSČM (21,5%),  třetí ČSSD (15,5%) a pak lidovci (7%).

Pokud by opravdu volilo více mladých lidí než v minulosti, budou z toho tedy profitovat zejména Piráti, Okamurova SPD, ale také TOP 09.  Výrazně by na to doplatily naopak ČSSD a KSČM. A větší volební účast mladých voličů by také zřejmě poněkud snížila volební zisk hnutí ANO. 

Zda se podaří nejmladší voličskou generaci zmobilizovat, není samozřejmě jisté. I nejnovější průzkumy volebních preferencí v této věkové skupině by ale měly sloužit jako varovný signál pro levici. Tentokrát  zřejmě zásluhou starších voličů zůstanou obě levicové strany nad deseti procenty, ale až příště bude volit i generace, jejíž volební preference zmapovaly studentské volby, mohou naše zkostnatělé levicové strany bojovat už o samotné přežití v parlamentní politice. 

Právo, 11.10.2017