You are here: Home Members redaktor's Home Volby nevyřešily politckou agónii

Volby nevyřešily politckou agónii

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v Česku nepřispěly k řešení složité politické situace. Sociální demokracie, která měla ve světle otřesného vládnutí pravicové koalice pod vedením Petra Nečase našlápnuto ještě před několika měsíci k přesvědčivé volební výhře, nakonec získala jen necelých 21 procent hlasů, a není schopná vytvořit menšinovou vládu s podporou komunistů, tak jak předpokládala.

Skutečným vítězem voleb je anti-stranické hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše, které získalo téměř 19 procent hlasů. Jelikož všechny ostatní strany , včetně stran bývalé vládní koalice, dosáhly mnohem slabších výsledků, bude v podstatě nemožné sestavit stabilní vládu bez účasti ANO.

Babiš drží povolebních vyjednáváních o příští vládě v rukou téměř všechny trumfy.  I  formálně vítězná sociální demokracie téměř zcela závisí na tom, jak se Babiš bude v příštích týdnech rozhodovat.

ČSSD nemůže vytvořit žádnou vládu opírající se o komunisty, protože by k tomu potřebovala spolupráci přinejmenším ještě jedné další strany, a ty vládu opřenou o KSČM nepodpoří.

ČSSD nemůže vytvořit ani koalici „tradičních“ stran, která by se postavila proti nečitelným nováčkům--tedy koalici ČSSD, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Ta by sice měla většinu 106 hlasů, ale sociální demokraté se už zařekli, že do koalice s ODS a TOP 09 nepůjdou.  Proti spolupráci se stranami bývalé vládní koalice je i prezident Miloš Zeman.

ČSSD tak nezbývá než se dohodnout s Babišem, jenže ten je v kleštích. Pokud by šel do vlády, nebo vládu ČSSD podpořil, popírá tím podstatu svého anti-politického hnutí, které chce prý od základu změnit zkorumpovanou politiku. Pokud ale vládu nepodpoří, a budou se nakonec kvůli jeho váhání konat další předčasné volby, mnoho voličů nemusí už jeho hnutí příště volit, protože si uvědomí, že ANO je překážkou pro fungování země.

Když už by chtěl jít do vlády, má Babiš také možnost se postavit do čela pravicové koalice ANO, TOP 09, ODS a lidovců, která by měla 103 hlasů.  V této koalici by si mohl dokonce oprávněně nárokovat místo premiéra. Strany bývalé Nečasovy koalice, zejména ODS, ale takovou spolupráci odmítají, a ke spolupráci s ODS a TOP 09 je skeptický i Babiš.

Vzhledem k amorfní podstatě hnutí ANO ovšem existuje velké riziko, že když  Babiš nedá poslancům, kteří ho použili jako výtah do Poslanecké sněmovny, nějaké další prebendy, začne se jeho hnutí rozpadat.  Faktický lídr a majitel Věci veřejných Vít Bárta kdysi řešil tento problém tak, že některé svoje kolegy výměnou za loajalitu uplácel. Babiš je jistě dost bohatý, aby to zopakoval, jenže by se tím i on vystavil nařčením z korupce.

Pro hnutí , jako je ANO, je tak z hlediska vnitřní soudržnosti schůdnější variantou být ve vládě a mít možnost rozdávat mocenské prebendy v exekutivě. Pokud by ovšem Babiš zvolil tuto cestu, bylo by pro něj mnohem výhodnější postavit se v pozici premiéra do čela pravicové koalice, než být jen členem vlády vedené ČSSD, nebo takovou vládu podporovat z parlamentních lavic.

Ať tak či onak, jisté je, že se stranická jednání o příští vládě budou vyvíjet pod taktovkou Babiše, nikoliv předáků „vítězné“ ČSSD.  Ta má ostatně dost problémů sama se sebou, protože hned po volbách zaútočilo „zemanovské“ křídlo prvního místopředsedy Michala Haška na předsedu strany Bohuslava Sobotku. Předsednictvo strany, ovládané zemanovci, vyzvalo Sobotku k rezignaci na post předsedy. Ten odmítl, takže ve straně až do předčasného sjezdu na jaře bude zřejmě panovat dvojvládí.

Ačkoliv „zemanovci“ uvádějí jako důvod útoku na Sobotku špatný volební výsledek, je zřejmé, že útok byl dlouho připravován a koordinován s prezidentem Zemanem, který se pokouší získat nad ČSSD kontrolu. Jeho pokusy ovládnout ČSSD jsou ovšem zatím dost kontraproduktivní, protože stranu rozštěpil. Nejenže tak přispěl k jejímu špatnému výsledku, ale navíc nebude mít v zádech silnou prezidentskou stranu, i pokud se puč zemanovců plně zdaří.

Jenže i navzdory této nepodařené taktice vůči ČSSD,  jako i navzdory skutečnosti, že ve volbách zcela propadla Zemanova vlastní Strana práv občanů—zemanovci, Zeman zůstává po volbách dominantním hráčem na české politické scéně. Pravicové strany, které by se mu mohly postavit, utrpěly zdrcující porážku,  a rozdrobená Sněmovna dělá ze Zemana jediný pevný bod na české politické scéně.

Jeho pokusy přeměnit Česko na prezidentskou republiku může zastavit jen Babiš. Ten by se ale musel odhodlat začít dělat skutečnou politiku. Zatím se ale zdá být svým úspěchem ve volbách spíše zaskočen. Česko pravděpodobně čeká další kolo politické nestability.

 

 Pravda, SK, 29.10.2013