You are here: Home Members redaktor's Home Vyhrálo ANO opravdu volby?

Vyhrálo ANO opravdu volby?

Při zběžném pohledu je odpověď na otázku, kdo vyhrál komunální volby, jasná. Hnutí ANO Andreje Babiše dobylo většinu velkých měst, dosáhlo i nejvyššího procentuálního zisku, i když nikterak impozantního.

Pokud se  ale podíváme na počet získaných mandátů, skončilo ANO až na osmém místě. Pokud pomineme nezávislé kandidáty a jejich různá sdružení, kteří si tradičně počínali nejlépe, pak ANO skončilo v počtu mandátů až za všemi stranami přítomnými ve Sněmovně, s výjimkou TOP 09.

Zdá se, že kouzlo ANO evidentně působí zejména na jistou část městského obyvatelstva, která dříve volila zejména ODS a TOP 09. Sociální demokracie sice ve městech také nijak nezářila, ve srovnání s minulostí si pohoršila, ale většinou se i tak umisťovala v těsném závěsu za ANO. Nezdá se, že by ANO odčerpávalo voliče primárně z rezervoáru demokratické levice.

Jinými slovy, pokračující relativní úspěšnost ANO, je mnohem více důsledkem krachu tradičních pravicových stran, než výsledkem nějakého dramatické odlivu voličů od ČSSD.  A nemělo by zůstat bez povšimnutí, že z krachu ODS a TOP 09 vedle ANO profitují také lidovci. Tedy zcela tradiční strana, která se drží jasného programu a hodnot.

Otázkou nyní je, zda ANO úspěch ve městech ustojí. Politický subjekt, který ještě ani neměl ustavující sjezd, vlastní a kontroluje jediný muž. Dokud musel dohlížet jen na svoje poslance a kompars, který ho obklopuje ve vedení ANO, dalo se to zvládnout, i když si Babiš občas hořce stěžoval, že „makat“ musí i o víkendech.

Nyní se ANO mocensky rozprostře i do velkých a středních měst, a kočírovat všechny jeho nové mocenské struktury bude pro jednoho člověka nadlidský úkol. Přijdou skandály spojené se jménem hnutí. A jméno hnutí je pro změnu neoddělitelné od jména Babiš.

Každopádně je zřejmé, že i navzdory jistému poklesu v počtu získaných mandátů a nepochopnosti porazit ANO ve větších městech, ČSSD drží s ANO krok, a hlavním zdrojem podpory pro ANO zůstávají znechucení voliči bývalé tradiční pravice.

Že reakce na vítězství ANO v městském segmentu komunálních voleb byly trochu přehnané, o tom svědčí i nikterak oslnivé výsledky ANO v senátních volbách. Devět jeho kandidátů, kteří postupují do druhého kola, není žádný zázrak. Ukazuje se, že voliči ještě stále vidí jako jakési prodloužení charismatického Babiše jeho ANO, takže kupříkladu ve městech mu ti voliči, kteří ztratili důvěru zejména v  tradiční pravicové strany, volí Babiše. V senátních volbách ale „Babiše“ volit nelze, přece jen jsou více osobní a Babiš je odstíněn osobností kandidáta. I proto se v senátních volbách docela dobře vyjevily limity Babišova projektu.

 Jinými slovy, zdá se, že ačkoliv mnozí nyní portrétují výsledky ANO v komunálních volbách jako historický úspěch, spíše se ukazuje, že ANO dosáhlo hranic svých možností. Jeho mocenská expanze do řady měst naopak pro něj představuje značná rizika.

Právo, 14.10.2014