You are here: Home Members redaktor's Home Vysavač levice

Vysavač levice

Poslední průzkumy veřejného mínění naznačují, že hnutí ANO Andreje Babiše od voleb posílilo o zhruba tři procenta. A také, že voliči, které ANO nově získalo, z větší části původně volili komunisty a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Zejména pro KSČM to jsou špatné zprávy. Babiš, který slibuje štědrá sociální opatření i zvýšení penzí, a zároveň si vydobyl auru bojovníka s migrací i s těmi či oněmi údajně hloupými rozhodnutími Bruselu, se totiž zdá být atraktivní právě pro postkomunistický elektorát.

Už analýzy volebních výsledků ukázaly, že větší část z oněch zhruba třinácti procent voličů, které ztratila od voleb v roce 2013 ČSSD, a oněch více než sedm procent, které ztratila ve srovnání s rokem 2013 KSČM, přešla k hnutí ANO. Babiš tak víc než kompenzoval ztrátu části pravicových voličů, které přilákal v roce 2013.

ČSSD, si zatím alespoň drží podporu těch voličů, kteří ji volili ve volbách. Otázkou je, co s touto voličskou základnou udělá vyjednávání nového vedení s Babišem o vládě.

Varovným příkladem možná může být právě KSČM. Její vedení po volbách vsadilo vše na vstřícnost k Babišovi, ale nezdá se, že by to komunističtí voliči ocenili. Ti, kteří k ANO přešli ve volbách, se nevrátili, a zdá se, že odcházejí další.

A není možná divu. Vedení KSČM koneckonců svým ex-voličům rozhodnutí přeběhnout k Babišovi dost usnadnilo, když v nalézání „programových průsečíků“ s ANO zcela upozadilo skutečnost, že Babiš je miliardář, což by byl kdysi přímo modelový „třídní nepřítel.“ Proč by mnozí voliči KSČM neměli podporovat raději rovnou toho silnějšího v nerovné partii?

ČSSD se teď pokouší vydat na stejnou cestu. Nezbývá než si počkat, zda i mezi jejími voliči nepřeváží stejná logika, a i ona nebude brzy balancovat na hraně volitelnosti.

Právo, 7.3.2018