You are here: Home Members redaktor's Home Vysvětlení pro Jana Kellera (a ČSSD)

Vysvětlení pro Jana Kellera (a ČSSD)

Lidé z mozkového trustu ČSSD dokáží plameně argumentovat, v čem všem se zaručeně mýlí ti, kdo tvrdí, že ČSSD má ve své současné podobě problém, protože se orientuje na příliš úzkou voličskou základnu starších voličů z nižších příjmových skupin, a její program je tudíž poněkud „nemoderní“.

I lídr eurokandidátky ČSSD, sociolog Jan Keller,ve svém textu „Co zbývá vysvětlit“ (Právo, 5.6.2014),  odbývá moje argumenty o neschopnosti ČSSD se modernizovat a ironicky požaduje „vysvětlení“.

Bohužel se od něj či někoho jiného z mozkového trustu ČSSD nedozvíme, kde se asi do počínání naší nejstarší strany mohla vloudit chybička, která způsobuje, že v každých dalších volbách ČSSD ztrácí statisíce voličů. A proč zejména v evropských i pražských volbách, kam chodí vzdělanější voliči, dostává pravidelně „na frak“.

Keller vidí slabiny v argumentu, že by se ČSSD měla programově rozkročit tak, aby začala přitahovat více středostavovských, velkoměstských, mladých i vzdělanějších voličů, jakož i v tvrzení, že stávající voliči ČSSD jsou nestabilní,takže  mnoho z nich při první příležitosti přebíhá ke stranám typu francouzské Národní Fronty. 

Odpovídá si tak trochu sám, protože podle něj jsou přece mezi voliči „lepenovců“ i mladí lidé a příslušníci středních vrstev.  I ve 30. letech prý koneckonců jako první zběhli k nacismu a fašismu lidé ze středních vrstev. Keller se ptá, proč bychom si měli myslet, že dnešní střední vrstvy, které jsou rovněž ohroženy poklesem příjmů a znehodnocením svého společenského postavení, budou reagovat jinak, než reagovaly v minulosti?

Asi to má znamenat, že se ČSSD ani nemá pokoušet střední stavy i mladší voliče oslovovat a raději se má držet dosavadního voličstva, i když se nám jaksi postupně vytrácí před očima. Ač není tolik ohroženo znehodnocením svého společenského postavení, i tak z nějakého důvodu přebíhá v nemalých počtech ke KSČM či populistům z ANO a Úsvitu, anebo prostě nevolí (a jistě ne kvůli své nadměrné spokojenosti s vládou vedenou ČSSD, jak nedávno tvrdil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka).

Keller dále argumentuje, že u nás přece existují (pravicové) strany, které se orientují na středostavovské voliče, a ve volbách nedopadají lépe než ČSSD. Jenže v tom je právě podstata problému.

Střední stavy lze oslovovat  zleva nebo zprava. Česká pravice ve své snaze tyto vrstvy reprezentovat  po roce 1989 ostudně selhala., ba je v lecčems podvedla.

A ČSSD? Ta naposledy nemálo těchto voličů, zejména těch názorově oscilujících okolo politického středu, raději velkoryse přenechala Andreji Babišovi a Tomio Okamurovi, a ještě jim přidala bonus v podobě značného počtu svých vlastních bývalých voličů.

Podle Kellera v nedávných volbách neuspěly ani strany, která zvedají „moderní témata“, jako jsou zelená politika, vzdělanostní společnost, nebo svoboda internetu. Inu, neuspěly i uspěly. Kdybychom sečetli jen preference zelených a pirátů , bylo to téměř 9 procent. „Neuspěly“ zejména proto, že jsou to strany jednoho tématu. Kdyby se „jejich“ témat ujala tradiční, programově rozkročenější strana, jistě by ji to nejen neublížilo, ale navíc by tato témata v kontextu sociálního programu ČSSD i jinak rezonovala.

V závěru svého textu Jan Keller ironicky dodává, že během jeho setkání s voliči, rozhodně nikoho nezajímala témata, jako je ideově prázdné nadbíhání  lídrů ČSSD  globálnímu kapitálu v případě firmy Amazon, nebo  jako jsou postoje bývalého prezidenta Václava Havla k lidských právům, které současná ČSSD--ve své snaze přehodnotit „pragmaticky“ vztahy s Čínou--odmítá coby naivní a  moralistní.

 Chce se říct, že Keller snad ani nemohl udělat výstižnější tečku za mými vlastními argumenty. Strana, jejímž voličům jsou do této míry „ukradená“ témata, která demokratickou levici na západ od nás bytostně zajímají, bude totiž nepochybně pokračovat ve svém propadu.

Právo, 9.6.2014