You are here: Home Members redaktor's Home Vytrvat v nastoupeném kurzu...

Vytrvat v nastoupeném kurzu...

Když se vyskytly před rokem 1989 problémy s naplňováním usnesení komunistické strany, nabádala oficiální propaganda, že je třeba „vytrvat v nastoupeném kurzu“. To, k čemu o víkendu dospěly při hodnocení svojí situace naše dvě levicové strany, toto zaprášené heslo připomíná.

Jak komunisté, tak sociální demokraté svolali zasedání svých širších vedení kvůli neúspěchům v komunálních a senátních volbách, které jen potvrdily pokračující sešup obou stran. V obou stranách se rozhořely spory o to, jak pokračovat dál.

Obě ale nakonec dospěly většinově k názoru, že dělají víceméně smysluplnou politiku, kterou je snad třeba uvážlivě přizpůsobovat novým výzvám, ale bez radikálních personálních a programových změn. Vezmeme-li v úvahu, že v obou stranách jsou vyzyvateli současného vedení v podstatě konzervativní skupiny, které volají po návratu k prý osvědčeným hodnotám z minulosti, dopadlo to vlastně ještě dobře.

Jak návrat KSČM k tvrdší verzi komunistické ideologie, tak jak ji propaguje Josef Skála a jeho příznivci, tak návrat ČSSD k jakýmsi prý osvědčeným minulým hodnotám v podání „zemanovské“ platformy okolo prvního místopředsedy Jiřího Zimoly, by totiž popularitu obou stran jen těžko zvýšil. Nemluvě o tom, že by hrozilo rozštěpení.

Jakousi alternativou jsou v obou subjektech „reformisté“. Plzeňský hejtman Josef Bernard vyzval ČSSD k modernizaci i radikální změně vedení. A podobně argumentoval v KSČM bývalý místopředseda KSČM Jiří Dolejš.  Tyto proudy se ale zatím ukázaly jako příliš slabé.

„Vytrvání v nastoupeném kurzu“ je ovšem sázkou na zázrak. Předáci obou stran doufají, že se podaří voliče nějak přesvědčit, že spolupráce s Andrejem Babišem je smysluplná nejen proto, že poskytuje zemi stabilitu, ale vede prý i k naplňování programových priorit obou stran.

Potíž je v tom, že propad obou stran je dlouhodobý proces, který do značné míry souvisí s tím, že nejsou schopny oslovit mladé voliče, zatímco ty starší jim svým sociálním populismem přetáhl z větší části Babiš a z menší části svým nacionálním populismem Okamura.

Rozhodnutí „vytrvat v nastoupeném kurzu“ tak jen dočasně odkládá další souboje. Lze přitom předpovědět, že pokud nakonec skončí vítězstvím skálovců v KSČM a zimolovců v ČSSD, budeme se s dosavadní českou levicí nejspíš na parlamentní úrovni loučit ještě rychleji, než kdyby ještě nějakou dobu pokračovala v „nastoupeném kurzu.“

Právo, 24.10.2018