You are here: Home Members redaktor's Home Vztah k EU je pro volby klíčový

Vztah k EU je pro volby klíčový

V několika evropských zemích proběhly v posledním roce volby, v nichž byl ústředním tématem vztah k Evropské unii. Zdálo se, že zvítězí nacionalisté a s nimi soumrak EU, ale zatím to všude dopadlo naopak.

I v České republice by měl být vztah k EU klíčovým tématem voleb.  S vítězstvími proevropských sil na západě kontinentu se EU totiž dává do pohybu.  Na obzoru je vznik tvrdého integračního jádra, v němž míra změn bude záviset na ochotě Německa přistoupit na návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona reformovat  eurozónu tak, aby měla vlastní instituce, rozpočet a zárodky fiskální politiky.

Země, které v tomto jádru nebudou, protože buď nemají euro, nebo jsou považovány za nesolidární se zbytkem EU, budou vytlačeny na periférii. To by pro ně mělo časem poměrně závažné dopady, ale v české politice i komentátorských kruzích zatím panovala ve vztahu k tomuto scénáři většinově jakási bohorovnost.

Pokud se začne uskutečňovat, bude to prý trvat. A nejspíš se Němci s Francouzi nakonec ani nedohodnou, takže euro zůstane nestabilním projektem, a do eurozóny tudíž netřeba spěchat. A nějak nakonec „zklidníme“ i Macrona, který se obul do zemí Visegrádu kvůli jejich údajnému nedostatku solidarity se zbytkem EU.

Kdyby ČR hrozilo jen to, že na nové evropské iniciativy zareaguje se zpožděním, nebyl by to ještě úplně černý scénář.  Jenže průzkumy volebních preferencí v tuto chvíli naznačují, že by většinu získaly politické síly, které se našemu případnému odsunu na evropskou periférii vůbec nebrání. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš už euro zcela odmítá a nevadilo by mu, kdybychom se podíleli jen na některých projektech EU.

Naše vyloučení z tvrdého integračního jádra může přitom mít pro českou demokracii dlouhodobě mnohem horší dopady než Babišovo pokřivené vnímání demokracie. Je proto s podivem, že přinejmenším proevropské strany zatím nezačaly „mobilizovat“ české voliče okolo rýsujícího se evropského průšvihu.

Je co vysvětlovat. A pokud by politické síly, které nás dobrovolně sunou na evropskou periférii, nakonec stejně vyhrály, nebude moct Evropany v české politice, až se za pár let začnou projevovat katastrofální dopady takové krátkozrakosti, přinejmenším nikdo obviňovat, že českou veřejnost nevarovali.

Právo, 29.6.2017