You are here: Home Members redaktor's Home Žádná šedá myš

Žádná šedá myš

Kandidát ČSSD na post ministra zahraničí Tomáš Petříček dostal už od komentátorů i opozičních politiků co proto. Nemá prý politickou minulost a není znám jako výrazná osobnost. Prezident Miloš Zeman a Andrej Babiš si v zahraniční politice budou dál dělat, co chtějí.

Možná by si ale kritici měli všimnout, jak Petříček zvládl svoje seznamovací setkání se Zemanem. Byl slušný, s prezidentem chce prý hledat v zahraniční politice shodu.

Zároveň se ale nevzdal budoucí spolupráce s Miroslavem Pochem, kterého Zeman odmítl jmenovat ministrem, ač by Zeman jistě o takové gesto stál. Poche sice odejde z pozice neplaceného politického náměstka, ale Petříček s ním hodlá dál spolupracovat.

To se nebude Babišovi a Zemanovi líbit, jenže ministr zahraničí není bezbranný. Má ústavní kompetence, které může využít v případě, že by mu prezident a premiér chtěli do jeho práce příliš mluvit. Třeba navrhování velvyslanců.

Navíc i předseda ČSSD Jan Hamáček má zájem na tom, aby se Petříček choval po ponížení ČSSD z rukou dua Zeman-Babiše v podobě  nejmenování Pocheho sebevědomě.  K čemuž patří, že se  jen tak nevzdá Pocheho, kterého ostatně nemůže obětovat ani sám Hamáček. Podporu pražské organizace, v níž má Poche silné slovo, bude potřebovat už velmi brzy, až se po volbách rozhoří v ČSSD mocenský boj.

Máme tedy nakročeno k ministru zahraničí, kterého bychom mohli s nadsázkou nazvat Pochetříček. Přičemž duo Petříček-Poche má na řadu zahraničně-politických otázek dosti odlišný názor než Zeman a Babiš.

Pokud jde o Petříčkův nedostatek zkušeností s politikou, není od věci si všimnout, jak rychle se staly poměrně těžké politické váhy z jiných vysokých úředníků po jejich jmenování ministry. Jana Maláčová, Kateřina Valachová i Karla Šlechtová jsou dobrými příklady.

Na úspěšnost jejich působení lze mít různé názory, jisté ale je, že jich bylo všude plno, a taková Šlechtová začala dokonce přerůstat Babišovi přes hlavu. Není důvod si myslet, že Petříček, navíc s Pochem v zádech, bude na rozdíl od nich po svém jmenování jen šedou myší.

Právo, 6.10.2018