You are here: Home Members redaktor's Home Zákon o střetu zájmů není plané gesto

Zákon o střetu zájmů není plané gesto

Mnozí komentátoři i politici tvrdí, že zákon o střetu zájmů, který nutí bohaté podnikatele, kteří chtějí jít do politiky, aby se zbavili vlastnictví firem i médií, Andreji Babišovi, na něhož byl prý ostentativně namířen, nijak neuškodí.

Naopak. Babiš převedl svoje podnikatelské impérium do svěřeneckého fondu, což mu umožní v politice zůstat, a přitom si uchovat nad svými firmami kontrolu  a zachovat i zdroje z veřejných prostředků.

Jinak by se firem „zbavovat“ nemusel: zákon členům vlády vlastnictví firem nezakazuje.

Prezidentovi Miloši Zemanovi zase prý údajně vadí, že zákon byl namířen zejména na Babiše. I proto tzv. lex Babiš vetoval, a když bylo jeho veto přehlasováno, chce se obrátit k Ústavnímu soudu.

Jenže interpretace, podle kterých Babišovi zákon nakonec jen pomůže, protože se už nebude muset neustále bránit nařčením, že je v konfliktu zájmů, přičemž jeho vliv na jeho podnikatelské impérium se nijak nezmenší, jsou možná poněkud unáhlené. Stejně jako prezidentovo tvrzení, že zákon byl namířen jen na Babiše.

Podle zpráv v médiích totiž začíná mít Babiš problémy přilákat na kandidátky ANO pro podzimní volby do Sněmovny úspěšné podnikatele. Zejména ti, již by rád viděl ve své vládě, která by snad konečně řídila podle jeho představ stát jako firmu, by si museli vybrat, zda být v politice nebo se formálně zbavit vlastnictví svých firem.

Provést něco takového vyžaduje řadu docela složitých právních úkonů. Mnozí se velkopodnikateli nestali tak jako Babiš. Tedy že by coby šikovní manažéři se známostmi byli ve správný čas na správném místě a využili různých kliček v procesu privatizace. Mnozí budovali svoje firmy takříkajíc odspodu a mají k nim mnohem osobnější vztah.

Především se ale ukazuje, že zákon oddělující podnikání od politiky začíná fungovat a netýká se zdaleka jen Babiše. Nalákat úspěšné podnikatele na kandidátky by chtěly jistě i další strany, ale i jimi oslovení podnikatelé budou čelit stejným dilematům jako ti, které prý kvůli novému zákonu neúspěšně láká Babiš.

Což je dobře. Měli by si vybrat, zda chtějí mít vliv politický nebo ekonomický.

Ústavní soud samozřejmě může při posuzování zákona dojít k „fundamentalistické“ interpretaci, kterou zdůrazňuje Babiš—tedy že zakazovat podnikatelům působit v politice porušuje jejich lidská práva. Ve světle potíží, které začíná mít Babiš s přilákáním jiných podnikatelů do politiky, ale v době, když bude ÚS zákon posuzovat, jen těžko obstojí argument, že byl namířen jen a jen na Babiše.

Právo, 8.2.2017