You are here: Home Members redaktor's Home Zas už ten služební zákon

Zas už ten služební zákon

Babišova vláda v demisi poslal už v únoru do Sněmovny novelu zákona s státní službě. Měla umožnit mimo jiné snadnější odvolávání státních úředníků na  základě nového způsobu hodnocení, jakož i cestu na manažérské pozice ve státní správě pro lidi ze soukromé sféry.

Je nasnadě, proč se Babišovi nelíbí zákon, jehož novela u nás po více než dvanácti letech odkladů jeho účinnosti začala konečně platit v roce 2014. Dává totiž státní službě značnou autonomii. A hlavním programem Babišovy vlády se staly čistky mezi vysokými úředníky a náměstky.

Nakonec vláda sice našla způsob, jak se tiše zbavit řady vysokých úředníků a ministerských náměstků i na základě existujícího zákona, ale evidentně to nestačilo. Aby si Babiš mohl přivést na vysoké pozice do státní správy svoje lidi ze soukromého sektoru, potřeboval mimo jiné i „změkčit“ kritéria přísného kariérního postupu.

Jeho vláda ujišťovala, že EK nemá vůči navrhované novele služebního zákona námitky. Jenže nyní se dozvídáme, že v dopise zaslaném ministerstvu vnitra už v dubnu, EK vyjádřila znepokojení nad klíčovými prvky návrhu, i když prý zatím nehrozí krácením dotací. Chce od ČR jen důkladné vysvětlení logiky navrhovaných změn.

Vládní ujišťování má ovšem pramalou hodnotu už ve světle faktu, že námitky Bruselu od dubna nezveřejnila.  A je zde i již zmíněná problematická historie zákona o státní službě, která nakonec udělala z ČR v Bruselu terč pohrůžek krácením dotací.

Babiš není výjimka. Do politiky přišel sice s tím, že chce prý korigovat kořistnické chování tradičních stran vůči státu, ale kráčí zatím pevně v jejich šlépějích.

Právo, 9.6.2018