You are here: Home Members redaktor's Home Zbytečná bouře okolo Jourové

Zbytečná bouře okolo Jourové

Reakce českých politiků  na přidělení portfolia „justice, spotřebitelská témata a rovnost pohlaví“ eurokomisařce Věře Jourové vesměs vypovídají o tom, že čeští politici nechápou, co vlastně eurokomisaři dělají a koho reprezentují.  Jourová byla sice nominována českou vládou, ale není velvyslankyní České republiky v Bruselu.

Naopak, okamžikem svého jmenování se stane evropskou političkou, která nesmí zájmy své země hájit o nic víc, než těch ostatních. Má především hájit zájmy EU jako celku.

Význam postu, který eurokomisaři nominovaní jednotlivými vládami nakonec dostali, samozřejmě do jisté míry odráží postavení té které země v EU, ale to je asi tak všechno. Až se ujmou svých úřadů, jedinou zpětnou vazbou k vlastní zemi může být, že pokud budou velmi úspěšní nebo naopak zjevně neúspěšní, může to zlepšit či naopak zhoršit i obraz zemí, které je navrhly.

Je zcela v duchu české politiky, že za nejdůležitější jsou bez další diskuze považovány ty posty, které mají největší vliv na rozdělování evropských peněz. Skoro by se zdálo, že „český“ eurokomisař  je podle našich politiků  někdo, kdo nám může přihrávat peníze.

Když už českým politikům na ekonomickém portfoliu ale tolik záleželo, je pozoruhodné, že nakonec po dlouhých tahanicích vybrali kandidátku, která pro ekonomický post nemá kvalifikace. Souboj o vhodného kandidáta mezi hnutím ANO a sociální demokracií nakonec vyhrálo ANO, přičemž i ono muselo v zájmu kompromisu obětovat svoji první volbu, Pavla Teličku. ČSSD nakonec vzdala ve prospěch Jourové  svoji nominaci ekonoma Pavla Mertlíka.

Proč se tedy čeští politici nyní tak diví, že v Bruselu dosud neznámá Jourová, vzděláním právnička, nedostala ekonomické portfolio? Telička nebo Mertlík by jistě dostali  vzhledem ke svým zkušenostem portfolia odlišná.

Pokud mají čeští politici pocit, že i z možných „neekonomických“ portfolií dostala Jourová to méně významné, pak by měli vysvětlit, proč by se země, kterou už několik českých vlád zapisuje v povědomí EU jako potížistu nebo neloajálního člena, měla těšit preferenčnímu zacházení.

 Jinými slovy: dostali jsme, co jsme si zasloužili. Nejen kvůli trapnému vládnímu handrkování o jméno kandidáta, které nakonec porodilo možná slušnou, ale v Bruselu neznámou, a pro důležitý ekonomický post nekvalifikovanou Jourovou. Také proto, že ČR prostě nemá v EU dobrou pověst. A to nejen kvůli neustálému okopávání unijních kotníků, ala také proto, že se těžko hledá portfolio, v němž ČR i na domácí úrovni vyniká.

Právo, 13.9.2014